Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Kvůli polibku žaluje Trumpa členka jeho prezidentské kampaně

Amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí zažalovala kvůli nechtěnému políbení členka jako někdejší volební kampaně Alva Johnsonová. Tvrdí, že ji v roce 2016 Trump polibkem, který byl proti její vůli, ponížil. Bílý dům obvinění odmítl jako smyšlené, napsala agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Kvůli polibku žaluje Trumpa členka jeho prezidentské kampaně

Johnsonová, která je černoška, v žalobě rovněž uvádí, že ji kampaň diskriminovala, neboť její bělošští kolegové dostávali větší plat. Deník The Washington Post připomenul, že Johnsonová ještě v květnu 2017 v rozhlasovém pořadu Trumpa chválila jako skvělého člověka.

V žalobě, kterou Johnsonová podala u soudu na Floridě, uvádí, že incident zapadá do vzorce Trumpova predátorského a obtěžujícího chování vůči ženám. Tvrdí, že 24. srpna 2016 ji Trump v kampaňovém karavanu v Tampě, kde se fotil s dobrovolníky, políbil na ústa a že se polibku snažila zabránit otočením hlavy; Trump se i tak svými rty dotkl koutku jejích úst. Poznamenala, že realitní magnát a nynější prezident tehdy musel překonat i překážku v podobě kšiltovky, kterou měla na hlavě.

„Cítila se zmateně a poníženě,“ citoval Reuters z žaloby, ve které se Johnsonová dožaduje blíže neupřesněného finančního odškodnění za citovou újmu. Chce také, aby soud Trumpovi zakázal sahat na ženy a líbat je bez jejich svolení.

„Toto obvinění je jasně absurdní,“ uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová v prohlášení. „Nikdy se to nestalo a (obvinění) je v přímém rozporu s řadou vysoce důvěryhodných očitých svědků,“ dodala.

Žaloba uvádí, že v karavanu byly přítomny tehdejší floridská ministryně spravedlnosti Pam Bondiová a šéfka Trumpovy floridské kampaně Karen Giornoová. Obě ženy ale podle The Washington Post vypověděly, že si ničeho nevhodného nevšimly.

Kdysi ho vychvalovala jako sympaťáka

Johnsonová, jak deník poznamenal, v květnu 2017 v rozhlasovém rozhovoru Trumpa vychvalovala. „Ve skutečnosti je ještě úžasnější, než si můžete myslet, když ho vidíte v televizi,“ řekla tehdy. „Je prostě největším sympaťákem. S každým jedná jako se členem své rodiny,“ uvedla. Dodala rovněž, že očekává, že ji Trump brzy pošle jako zástupkyni velvyslance do Portugalska.

Právníci Johnsonové rozpor ve výpovědích vysvětlují tím, že jejich klientka byla vázána dohodou o mlčenlivosti a prostě jen říkala, co Trump a jeho lidé chtěli. Johnsonová nyní tvrdí, že s Trumpovým chováním se ještě ten den svěřila svému příteli, matce i nevlastnímu otci.

Trumpa v minulosti obvinilo několik žen z toho, že je bez jejich svolení osahával a líbal. O rozruch se navíc postarala pornoherečka Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanie Cliffordová, která tvrdí, že s ženatým Trumpem měla poměr. Trump všechna obvinění popřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků