Hlavní obsah
Borise Johnsona vyzvala, aby si pořídil kartáč na vlasy Foto: Henry Nicholls, Reuters

Konzervativci vedou, premiér Johnson je ale přesto nervózní

Ačkoli konzervativci britského premiéra Borise Johnsona (55), slibujícího dokončit odchod z EU podle své říjnové dohody s Bruselem, vedou podle BBC před čtvrtečními volbami nad labouristy 43 ku 32 procentům, šéf vlády přiznal, že je nervózní, jak to nakonec dopadne.

Borise Johnsona vyzvala, aby si pořídil kartáč na vlasy Foto: Henry Nicholls, Reuters
Konzervativci vedou, premiér Johnson je ale přesto nervózní

„Samozřejmě. Bojujeme o každý hlas,“ odpověděl na otázku stanice Sky News. Podle jeho slov kampaň vstoupila do poslední dvoustovky, a „v ní se pochopitelně stále může pořadí koní změnit“, připustil. Mezi Brity je totiž značný počet váhajících voličů.

Jako pro stoupence brexitu má pro Johnsona význam jen zisk nadpoloviční parlamentní většiny, jelikož konzervativci v něm nemají potenciálního koaličního partnera, na rozdíl od opozičních labouristů vedených Jeremym Corbynem (70), upozornil list The Wall Street Journal (WSJ).

Jeremy Corbyn

Foto: Toby Melville, Reuters

Corbyn slibuje novou dohodu s EU

Corbyn slibuje vyjednat novou dohodu s EU a uspořádat k brexitu nové referendum. Místo tohoto tématu se ale zaměřuje na kritiku úsporných opatření konzervativců, která podle něj ubírají šance nastupující generaci. Ve věci brexitu, který hýbe britskou politikou uplynulých tří let, tím nechává své voliče v nejistotě.

Johnson si na druhé straně také nepolepšil, když v neděli poprvé připustil, že jeho dohoda s EU bude znamenat kontroly mezi Severním Irskem a Británií, což trvale popíral.

„Od zvolení Margaret Thatcherové v roce 1979 nečelili Britové volbě mezi dvěma tak kontrastujícími kandidáty,“ poznamenal deník WSJ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků