Hlavní obsah

Komunisté se v Česku vracejí k moci, komentují agentury Babišovo jmenování

Zahraniční agentury ve jmenování Andreje Babiše českým premiérem spatřují návrat komunistů k moci poprvé od převratu v roce 1989, kdy se země vymanila z komunistické diktatury. Shodně také připomínají, že v úterý se v Praze i v dalších českých městech proti Babišovi a proti komunistické toleranci jeho budoucí menšinové vlády se sociálními demokraty demonstrovalo.

Komunisté se v Česku vracejí k moci, komentují agentury Babišovo jmenování

„Jmenování Babiše premiérem znamená, že komunisté, kteří se staví proti NATO, budou mít poprvé od revoluce v roce 1989 podíl na vládní moci,” napsala například agentura Reuters s tím, že tisíce lidí proti tomu v úterý v Česku protestovaly. [celá zpráva]

Agentura také připomněla, že Babiše kvůli obviněním z korupce vyšetřuje policie a že premiér obvinění odmítá.

Podobně o událostech v Česku informovala agentura AP, která vysvětlila, že Babiš hledá podporu své připravované vládní koalice se sociálními demokraty u krajní levice, tedy komunistů.

Není jasné, co za podporu dostanou

„Poprvé od sametové protikomunistické revoluce v roce 1989 může mít v zemi oficiální roli komunistická strana,” konstatovala agentura s tím, že zatím není úplně jasné, co vše komunisté mohou za svou podporu získat, neboť formální dohodu s nimi dosud Babiš neuzavřel.

Anketa Václavák Milion chvilek

Video: Novinky

AP připomněla, že zatímco v ostatních středoevropských zemích prošli komunisté reformací a zapojili se do hlavního levicového proudu, v Česku strana zůstala věrná tvrdé linii.

„Tvrdě kritizují NATO a udržují přátelské vztahy s komunisty vládnoucími na Kubě, v Číně a v Severní Koreji. Komunisté také odmítají vysílání českých vojáků do zahraničí, obzvláště v rámci misí NATO do Pobaltí a Polska,” zdůraznila AP. Poznamenala také, že komunisté trvají na tom, že Rusko žádnou hrozbou není.

Bývalý komunista se spoléhá na komunisty

I francouzská agentura AFP si všímá návratu komunistů k moci. „Babiš, bývalý komunista, zamýšlí spoléhat se na podporu 15 komunistických poslanců,” napsala AFP. Podobně jako další agentury připomněla úterní demonstrace proti Babišovi v Praze a dalších českých městech.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

Foto: Petr Horník, Právo

Server německé televizní a rozhlasové stanice MDR označil Babišův koaliční záměr kvůli komunistické podpoře za politicky sporný. Švýcarská agentura SDA ve svém textu vysvětlila, že Babiš původně chtěl vládnout sám, což se mu nepodařilo, proto nyní chystá koalici se sociálními demokraty a s komunistickou tolerancí.

Dodala, že vznik vlády, proti které v úterý demonstrovaly tisíce Čechů, je stále nejistý, neboť sociální demokraté do poloviny června rozhodují o koalici ve stranickém referendu.

Babiš hájil pakt s komunisty

Babiš předal slib do Zemanových rukou ve středu krátce po 14. hodině. Personální složení kabinetu ani jeden z nich komentovat nechtěl. Oba se však během krátkého ceremoniálu a následné tiskové konference vyjádřili v duchu, že jim nevadí tolerance vlády ze strany KSČM.

Premiér Andrej Babiš stvrzuje své jmenování premiérem

Foto: Petr Horník, Právo

„Od revoluce s podporou komunistů byl zvolen i pan prezident Havel, pan prezident Klaus i pan Kalousek s nimi chtěl dělat skutečnou vládu. My s nimi máme podepsat dohodu, která je skutečně volná z obou stran,“ uvedl Babiš. [celá zpráva]

Anketa
Vadí vám vláda opřená o komunisty?
Ano, stále se nezřekli minulosti
54.2 %
Ne, strašení komunisty je přežitek
45.6 %
Politika mě nezajímá
0.2 %
Celkem hlasovalo 19457 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků