Hlavní obsah
Německo-turecký novinář Deniz Yücel Foto: Karlheinz Schindler, ČTK/AP

Je to teroristický agent, odmítá Erdogan vydání zadržovaného novináře do Německa

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyloučil propuštění novináře Denize Yücela z vazby, i když o to požádala německá kancléřka Angela Merkelová. Yücel, který se narodil v Německu v rodině tureckého přistěhovalce, je v Turecku obviněn ze šíření propagandy ve prospěch teroristické organizace a z podněcování nepokojů. Novinář obvinění popírá. Pracoval pro německý i turecký tisk a zadržen byl před dvěma měsíci.

Německo-turecký novinář Deniz Yücel Foto: Karlheinz Schindler, ČTK/AP
Je to teroristický agent, odmítá Erdogan vydání zadržovaného novináře do Německa

Erdogan žurnalistu v pátek označil za „teroristického agenta“. Prohlásil, že ho Merkelová požádala, aby Turecko vydalo Yücela Německu, ale Erdogan prý její žádost zamítl. Řekl, že novinář bude souzen tureckým soudem, který je schopen zajistit spravedlivý proces.

Podle Erdogana nejsou pochyby o tom, že Yücel má kontakty se Stranou kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara označuje za teroristickou.

„Tato osoba je určitě teroristický agent, ne všichni novináři jsou nevinní. Proti těm, kdo působí jako agentu a ohrožují mou zemi z Kandílu, uděláme v rámci zákona vše, co je nezbytné,“ řekl Erdogan s poukazem na místo v severním Iráku, kde má PKK základnu.

Yücel byl zadržen, když zveřejnil informaci o e-mailech ministra energetiky a Erdoganova zetě Berata Ablayraka.

Blíží se referendum

V Turecku vrcholí kampaň před nedělním referendem o ústavních změnách. Turecko se kvůli ní dostalo do sporu s několika evropskými zeměmi, mezi nimiž je Německo, které nepovolily tureckým politikům vést kampaň mezi tureckou menšinou v Evropě.

Ankara je kritizovaná za čistky, které provádí mezi občany od loňského nezdařeného puče. V žalářích skončilo přes 40 tisíc osob, více než 100 tisíc lidí přišlo o práci nebo bylo suspendováno. Mezi zadrženými jsou desítky novinářů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků