Hlavní obsah
Slavnostní průvod před začátkem bohoslužby Foto: Karel Kavička

Irák prý připravuje elitní jednotky na chemickou válku

Podle údajů irácké opozice připravil údajně režim Saddáma Husajna své elitní jednotky na nasazení chemických zbraní. Britská stanice BBC v pátek informovala o příslušných dokumentech, které jí byly dodány. Podle nich jsou speciální jednotky vybaveny protichemickými obleky a léky proti následkům nasazení nervového plynu.

Slavnostní průvod před začátkem bohoslužby Foto: Karel Kavička
Irák prý připravuje elitní jednotky na chemickou válku

Opoziční skupina Irácká národní koalice tvrdí, že rukou psané podklady má od vysokých zástupců irácké armády. Tyto byly údajně minulý měsíc propašovány z Iráku.

BBC nechala dokumenty podle vlastních údajů prověřit nezávislými experty. Britský odborník na Irák Toby Dodge z univerzity ve Warwicku dnes dokumenty označil za "zdánlivě pravé".

Husajna se chce zbavit vlastní rodina

Podle názoru spolupracovníka CIA Boba Beara před časem působícího v severním Iráku dokumenty spíše ukazují na to, že Saddám Husajn by mohl narazit na odpor "ve svém nejužším okolí". Bear se přitom odvolal na informaci, že pro chemické nasazení byla vybavena i zvláštní jednotka "Speciální republikánské gardy", kterou kontroluje rodina Saddáma Husajna. "To znamená, že chtějí, aby Saddám šel. Možná, že je již blíže svému konci, než si myslíme," řekl Bear BBC.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků