Hlavní obsah
Hlavní město Izraele Jeruzalém. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Guatemala následuje Trumpa, přemístí velvyslanectví do Jeruzaléma

Guatemalský prezident Jimmy Morales v neděli oznámil, že vydal pokyn k přesunu velvyslanectví této středoamerické země v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Učinil tak jen pár dní poté, co jeho vláda podpořila Spojené státy ve sporu o status města na půdě OSN.

Hlavní město Izraele Jeruzalém. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Guatemala následuje Trumpa, přemístí velvyslanectví do Jeruzaléma


V krátkém příspěvku na svém oficiálním účtu na Facebooku Morales napsal, že se rozhodl ambasádu přestěhovat poté, co si promluvil s izraelským premiérem Benjaminem Netanyahuem. Neupřesnil ale časovou lhůtu pro tento úkon.

Americký prezident Donald Trump uznal v prosinci Jeruzalém jako hlavní město Izraele, čímž ustoupil od dosavadní politiky USA. Zároveň pobouřil arabský svět a svoje západní spojence. Také ale přesun ambasády odložil o půl roku, jak Washington činil i v předchozích letech.

Ve čtvrtek Valné shromáždění OSN přijalo nezávaznou rezoluci, která odsuzuje rozhodnutí Spojených států uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Pro návrh hlasovalo 128 zemí, proti bylo devět včetně Guatemaly, 35 států včetně České republiky se zdrželo.

Trump před hlasováním pohrozil, že státy, které budou proti Washingtonu hlasovat, přijdou o americkou finanční podporu. Guatemala je příjemcem velké finanční podpory USA, upozornila agentura Reuters.

Netanjahu se po Trumpovu kroku hodně mezinárodně angažuje, aby i další země uznaly Jeruzalém za izraelskou metropoli. Při návštěvě Bruselu ale Evropskou unii nepřesvědčil. V neděli vydal poselství na Twitteru pro turisty mířící u příležitosti Vánoc na posvátná křesťanská místa - „vítejte v izraelském hlavním městě Jeruzalémě,” uvedl mimo jiné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků