Hlavní obsah
Obyvatelé Sierry Leone si berou příbuzné nakažené ebolou do domácí péče, čímž zvyšují riziko rozšíření infekce. Foto: Profimedia.cz

Ebola se šíří do Sierra Leone. Místní to komplikují, nakažené si berou domů

Na východ Sierra Leone vyráží skupina mezinárodních odborníků ze Světové zdravotnické organizace a organizace Lékaři bez hranic. Situaci se smrtícím virem ebola komplikují příbuzní nakažených, kteří si je odvádějí domů.

Obyvatelé Sierry Leone si berou příbuzné nakažené ebolou do domácí péče, čímž zvyšují riziko rozšíření infekce. Foto: Profimedia.cz
Ebola se šíří do Sierra Leone. Místní to komplikují, nakažené si berou domů

Podle informací stanice BBC si příbuzní vzali z nemocnic do domácí péče šest osob hospitalizovaných kvůli podezření na vysoce nakažlivou ebolu. Jedna z nich mezitím zemřela a panují obavy, že se virus rozšíří mezi místní lidi.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nechtěli prý, aby jejich blízcí zemřeli v osamění, ale zřejmě také nechápou nebezpečí, v němž se ocitli oni i zbytek jejich vesnic. „Jejich láska k příbuzným je může zabít všechny," sdělil reportér BBC.

Odvádění nemocných není první komplikace ze strany místních. Ve městě Macenta, které se nachází v Guinei, došlo dokonce začátkem dubna k napadení střediska pro nakažené. Místní obviňovali lékaře ze zavlečení viru.

Úmrtnost je až 90 procent

Na nákazu zemřelo téměř 200 lidí. Zasažená je kromě Guineje, Libérie, Mali i Sierra Leone. Úmrtnost činí až 90 procent. Pacienti trpí průjmy a zvracením a pomoci jim může včasná hydratace organismu. Nemoc se šíří pouhým kontaktem s tělesnými tekutinami nemocných, přičemž nemusí jít jenom o krev nebo moč, ale stačí pot.

Nejpostiženější je stále Guinea, kde potvrdili nákazu u 258 lidí, z nich přes 170 osob zemřelo. Současná epidemie je podle agentury AP neobvyklá co do místa, protože v minulosti se ebola vyskytovala spíše v centrální Africe. Poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 osob a polovina zemřela.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků