Hlavní obsah
Podrobný plán sázení dřevin. Ve výřezu u ulice Opavské. 29.5.2013 Foto: Josef Zajíc

Čeští pašeráci orgánů půjdou na Slovensku do vězení

Soud ve slovenské Skalici odsoudil v pondělí dva české patology za pašování tělesných orgánů a tkání na šest a osm měsíců vězení nepodmíněně. Oba také nesmí pět let po absolvování trestu vykonávat v SR lékařskou praxi. Soudu se nepodařilo prokázat, že pašované "zboží" mělo skončit na německém trhu.

Podrobný plán sázení dřevin. Ve výřezu u ulice Opavské. 29.5.2013 Foto: Josef Zajíc
Čeští pašeráci orgánů půjdou na Slovensku do vězení

Lékaři měli podle soudu nelegálně odebírat na skalické patologii nejméně tři týdny tělesné tkáně. Starší muž ve zdravotním zařízení pracoval jako zástupce primáře a mladší tam vypomáhal jako zastupující patolog.

Podvod na celnici

Patologové Richard Zemánek (56) z Kostelce u Hodonína a Josef Karásek (68) z Uherského Hradiště byli zadrženi počátkem července. Slovenští celníci v autě mladšího lékaře nalezli přenosné chladící boxy s 16 plastovými nádobami a 17 zkumavkami, v nichž byly blány osrdečníku, kostní štěpy a krev.

"Dal jsem mu předepsaný dotaz na zboží k proclení. Ve smyslu celního zákona jsou i tkáně zboží. Řekl, že nic nevyváží. Když jsem objevil balíčky, místo povolení k vývozu mi dal pitevní protokol. Tak jsem upozornil nadřízené," popsal nález kontrabandu slovenský celník Ondrej Keračík.

Cílem asi Německo

Cílovou zemí zásilky bylo Německo, pravděpodobně firma Tutogen. Jednotlivé tkáně a orgány byly totiž vybavené precizní dokumentací na formulářích zmíněné firmy. "Jejich formuláře jsou nejlepší. Dobře se s nimi pracuje. Nebyly ale správně vyplněné, chybělo například razítko," vyvracel Zemánek možnost dalšího transportu a komerčního užití.

Karásek prý netušil, k čemu jeho kolega tkáně chtěl. O nepovolených aktivitách nevěděl ani ředitel nemocnice Roman Kerekeš.

Soudu se spojitost s německou firmou nepodařilo prokázat.

Lékaři nemluví

Oba obžalovaní, kteří jsou čtvrtým měsícem ve vyšetřovací vazbě v západoslovenském Leopoldově, se brání publicitě. S médii nekomunikují. Totéž nakázali i svým právníkům. Není proto známo, zda se odvolají, nebo trest přijmou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků