Hlavní obsah
Foto: archiv Ligy vozíčkářů

Setrvat v roli nejtěsnějšího spojence USA v nynější krizi kolem Iráku a v boji proti terorismu přislíbil včera v Londýně v projevu k 152 britským diplomatům britský premiér Tony Blair, který se pokusil smést argumenty kritiků, že je příliš poslušným vazalem Washingtonu.

Foto: archiv Ligy vozíčkářů
Blair hájil svazek Británie s USA

"Nejsme spojenci USA kvůli jejich moci, ale protože sdílíme stejné hodnoty," řekl premiér, který označil antiamerikanismus za hloupý předsudek. "Kvalitu zemí je třeba posuzovat podle toho, zda se do nich lidé chtějí dostat, anebo je opustit," vysvětlil Blair diplomatům svůj názor na USA . "Navzdory všem jejich chybám a ty mají všechny národy jsou USA silou pro dobro," prohlásil premiér. Současně vyzval administrativu amerického prezidenta George Bushe, aby "pozorněji naslouchala" mezinárodnímu společenství a rozšířila diplomatickou agendu. "Svět považuje za důležitou také chudobu, globální oteplování, Blízký východ a Spojené národy," upřesnil Blair a dodal, že zůstane-li Británie po boku USA, bude mít větší šanci přimět je, aby věnovaly více pozornosti globálním problémům. "Například v postoji k dohodě z Kjóta se lišíme již velmi dlouho," konstatoval.

V souvislosti s Irákem Blair prohlásil, že "nemíní poslušně plnit požadavky USA" a že "nevyšle britské síly do války kvůli pochvale z Bílého domu, pokud ji sám nebude považovat za nezbytnou". Premiér v projevu zopakoval také rozhodnutí přistoupit k jednotné evropské měně a varoval před severokorejským nukleárním programem, který označil za "budíček pro spící mezinárodní společenství". Pozorovatelé se nicméně shodují, že pasáž věnovaná USA byla v projevu klíčová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků