Hlavní obsah
Háfiz Saíd Foto: Profimedia.cz

Americký nálet zabil vůdce Islámského státu v Afghánistánu

Při útoku amerického bezpilotního letounu údajně zahynul velitel radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Afghánistánu Háfiz Saíd. Oznámil to v pátek afghánský velvyslanec v Pákistánu. Zprávu následně pod podmínkou anonymity potvrdil představitel amerického ministerstva obrany.

Háfiz Saíd Foto: Profimedia.cz
Americký nálet zabil vůdce Islámského státu v Afghánistánu

"Mohu potvrdit, že vůdce IS Háfiz Saíd a další velitelé a bojovníci byli zabiti při útoku amerického bezpilotního letounu 26. července v okrese Kot v provincii Nangarhár," řekl agentuře Reuters afghánský velvyslanec Omar Zachilvál.

Mluvčí amerických jednotek v Kábulu uvedl, že mezinárodní koalice informaci o smrti Saída, který je označován za vůdce Islámského státu v Afghánistánu a Pákistánu, prošetřuje. Představitel amerického ministerstva obrany následně prohlásil, že zpráva afghánských úřadů je pravdivá a že Saíd přišel o život poblíž afghánsko-pákistánské hranice. Vyjádřil se pod podmínkou anonymity s tím, že oficiální oznámení amerických úřadů přijde později.

Afghánská tajná služba přinesla podobnou informaci již loni v červenci, Islámský stát ji ale následně popřel.

Původem Pákistánec Sáid patřil dříve k hnutí Tálibán, ale minulý rok přešel k IS. Hnutí Islámský stát, které ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, se k nelibosti Tálibánu stává v Afghánistánu čím dál tím aktivnějším. Připojuje se k němu řada extremistů, kteří se dosud hlásili k Tálibánu či k teroristické organizaci Al-Káida.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků