Hlavní obsah
James Foley při práci v syrském Halábu Foto: Nicole Tung, ČTK/AP

Zbabělá a odporná vražda, odsoudila zabití amerického novináře RB OSN

Za „zbabělou a odpornou vraždu” označila na svém pátečním setkání Rada bezpečnosti OSN zabití amerického novináře Jamese Foleyho islamisty z Islámského státu. Informovala o tom agentura Reuters. Ve svém jednomyslném prohlášení vyzvalo všech 15 členů Rady k okamžitému propuštění všech dalších rukojmích, které ozbrojenci zadržují.

James Foley při práci v syrském Halábu Foto: Nicole Tung, ČTK/AP
Zbabělá a odporná vražda, odsoudila zabití amerického novináře RB OSN

"Tento incident je tragickou připomínkou vzrůstajícího nebezpečí, kterému musí novináři v Sýrii čelit každý den," stojí ve zveřejněném prohlášení. "Rovněž ukazuje brutalitu Islámského státu, který je zodpovědný za útoky na tisíce Syřanů a Iráčanů," dodává text.

Ozbrojenci v úterý zveřejnili video, na kterém je vidět stětí amerického novináře podle jejich slov v odvetě za americké nálety v Iráku. Islamisté rovněž pohrozili zabitím i dalšího drženého Američana Stevea Sotloffa. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Islamisté zavraždili uneseného amerického novináře

Video: Reuters

"Členové Rady bezpečnosti zdůraznili, že Islámský stát musí být poražen a netolerance, násilí a nenávist musí být vymýceny," uvádí se v prohlášení.

Foleyho vraždu, kterou západní politikové v čele s americkým prezidentem Barackem Obamou ostře odsoudili, spáchal muž mluvící anglicky s britským přízvukem. Zavražděný Američan byl téměř před dvěma lety unesen v Sýrii a od té doby byl nezvěstný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků