Hlavní obsah
Irácký voják u Mosulu nese zraněného chlapce. Foto: Ahmed Jadallah, Reuters

Zabité nebo zmrzačené. Ofenzíva proti Mosulu si vybírá stále více dětských obětí

Stále více dětí v Mosulu a okolí se stává oběťmi bojů mezi iráckými vládními silami a radikály z Islámského státu. Děti jsou zabíjeny a mrzačeny po desítkách a nemocnice se o něj nestačí starat, upozornily britská humanitární organizace Save the Children a deník The Daily Telegraph.

Irácký voják u Mosulu nese zraněného chlapce. Foto: Ahmed Jadallah, Reuters
Zabité nebo zmrzačené. Ofenzíva proti Mosulu si vybírá stále více dětských obětí

„Přicházejí lidé s traumatickými poraněními, někteří jsou vyčerpaní, někteří se dostali do křížové palby. Denně teď vídám možná deset dětí se střelnými zraněními, popáleninami, tříštivými zraněními,“ vylíčil zdravotník na předměstí Mosulu, který si nepřál být jmenován.

Popsal například, jak pomáhal jednomu chlapci, který společně s osmiletým kamarádem nechtěně narazil na výbušninu nastraženou extremisty a odpálil ji. Mladšího z chlapců exploze rozmetala na kusy, starší měl vyhřezlá střeva, ale lékařům se ho podařilo zachránit.

Obětí přibývá s tím, jak se vládní síly a jejich spojenci blíží ke středu města, v němž zůstaly statisíce civilistů.

Dvojice bratrů, jejichž otce zabil na předměstí Samah výbuch granátu.

Foto: Ahmed Jadallah, Reuters

Jiný zdravotník vylíčil, že byl svědkem toho, jak do nemocnice sama přišla devítiletá dívka s popáleninami po celém těle: „Snažil jsem se ji uklidnit, trpěla velkými bolestmi. Říkala, že celou její rodinu zasáhla bomba a ona viděla svého bratra umírat.“

Rodiče s nimi odejít nemohou

Lékaři v Irbílu uvedli, že děti k nim do nemocnic přijíždějí samy, bez doprovodu rodičů, kteří se kvůli bezpečnostním omezením na cestu vydat nesmějí.

Ofenzíva proti Mosulu začala minulý měsíc a očekává se, že potrvá ještě několik týdnů, možná měsíců. Daily Telegraph upozornil, že jen za minulý týden se zdvojnásobil počet lidí, které boje vyhnaly z domovů. V současnosti jich je více než 45 000.

Z Mosulu se také šíří zvěsti o narůstající brutalitě Islámského státu, který má strach z revolty místních lidí a stále častěji se uchyluje k vraždění. Minulý týden radikálové rozvěsili na sloupy těla desítek lidí „popravených“ kvůli údajné zradě a kolaboraci. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků