Hlavní obsah
Americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová Foto: Fadi Al-Assaad, Reuters

Íránský režim se stává vojenskou diktaturou, pronesla v pondělí při setkání se studenty univerzity v Dauhá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Islámské revoluční gardy mají tolik moci, že se zdá, že nahrazují vládu, doplnila.

Americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová Foto: Fadi Al-Assaad, Reuters
Z Íránu se stává vojenská diktatura, tvrdí Clintonová

„Írán směřuje k vojenské diktatuře. To je náš názor,“ citovala agentura AP Clintonové výrok v době, kdy USA tlačí na uvalení nových a přísnějších sankcí na Teherán. Americké ministerstvo financí minulý týden navíc zpřísnilo sankční režim vůči několika společnostem napojených na íránské gardy. [celá zpráva]

Západ se obává íránského jaderného programu, Teherán by podle něj mohl usilovat o výrobu nukleární bomby. Írán to odmítá, nicméně začal uran obohacovat na 20 procent a plánuje vybudovat nová zařízení na obohacování a také modernizovat svůj raketový systém.

Podle poslední zprávy OSN, z které citoval minulý týden americký deník The Washington Post, má ale program technické problémy a Íránu může trvat roky, než jadernou bombu vyrobí, což americkým, izraelským a dalším vyjednavačům dává více času na diplomatické řešení sporu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků