Hlavní obsah
 

Íránci vyšli do ulic. Velký národ pomstí hrozný americký zločin, hřímají vůdci

Nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Chameneí v pátek varoval, že Teherán tvrdě pomstí smrt velitele jednotek Kuds generála Kásima Sulejmáního, který byl ráno zabit při americkém náletu na bagdádské letiště. Útok nařídil americký prezident Donald Trump. V ulicích Teheránu a dalších íránských měst mezitím oplakávaly smrt generála tisíce lidí.

 
Íránci vyšli do ulic. Velký národ pomstí hrozný americký zločin, hřímají vůdci

„Tvrdá pomsta čeká na zločince, kteří mají na svých rukou jeho krev i krev dalších mučedníků nočního incidentu,“ řekl Chameneí podle agentury Tasním v pátečním prohlášení. Sulejmáního označil za „mezinárodní tvář odboje“.

„Nejsem ten, kdo podporuje (íránský) režim, ale Sulejmáního jsem měla ráda. Byl odvážný a miloval Írán. Je mi této ztráty velmi líto,“ citovala agentura Reuters jednu z účastnic teheránského pochodu.

V Kermánu, odkud Sulejmání pocházel, se u jeho rodného domu sešli lidé oblečení do černého. Mnozí při četbě veršů z koránu plakali. „Hrdina nikdy neumírá. To nemůže být pravda. Kásim Sulejmání bude žít věčně,“ řekl jeden z truchlících.

Íránský vůdce ajatolláh Chameneí jmenoval na Sulejmáního místo generála Esmáíla Káaního.

O pomstě mluvil také íránský prezident Hasan Rúhání. „Není pochyb, že velký národ Íránu a další svobodné národy v regionu pomstí tento hrozný americký zločin,“ sdělil Rúhání v prohlášení. „Sulejmáního mučednictví přiměje Írán, aby ještě rozhodněji čelil americké rozpínavosti a bránil islámské hodnoty. Írán a další země regionu, jež usilují o svobodu, se nepochybně pomstí,“ dodal.

Dále prohlásil, že prapor úcty, cti a hrdinství mučedníka zůstane vztyčený díky skvělým vojákům islámu a čestné cestě odporu. „Skvělý íránský lid a další svobodné národy povstanou proti americké hrabivosti a ochrání islámské hodnoty,“ stojí v tradičně květnatě formulovaném stanovisku íránského prezidenta.

Íránský prezident Hasan Rúhání.

Foto: Pool New, Reuters

„Bezpochyby je tento zbabělý čin dalším znamením americké frustrace a bezmoci v oblasti, kde jsou národy znechucené agresivním režimem, který porušuje veškerá lidská práva a mezinárodní zákony nejnelidštější krutostí,“ dodal Rúhání podle agentury IRNA s tím, že tento čin představuje další skvrnu na skandálních stránkách historie USA.

Tvrdou odvetou pohrozil podle ČTK i ministr obrany Amir Chátamí: „Za nespravedlivou Sulejmáního vraždu bude následovat zničující pomsta na všech, kdo se na ní podíleli a jsou za ni odpovědní.“

Zabitý íránský generálmajor Kásim Sulejmání.

Foto: ČTK/AP

Sulejmáního smrt vyvolala v Iráku i jinde volání po odchodu amerických jednotek z regionu. Chameneího poradce Ahmad Chátamí řekl, že „nadešel čas zbavit region těch zákeřných bestií“. Chátamí, který patří ke konzervativnímu duchovenstvu, to řekl při polední modlitbě v Teheránu. USA podle něj od této chvíle nezažijí klid. „Říkám Američanům, zejména (prezidentovi Donaldu) Trumpovi, že naše pomsta změní denní svit v noční temnotu.“

Generál Sulejmání zemřel v pátek ráno poté, co přiletěl na bagdádské letiště z Libanonu. Když on a zástupce velitele iráckých šíitských milicí Sil lidové mobilizace (PMI) abú Mahdí Muhandis odjížděli z letiště, zasáhly je rakety. Původně se uvádělo, že útok podnikly americké drony, ale irácká média oznámila, že rakety byly vypáleny z amerických vrtulníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků