Hlavní obsah
Střely Patriot Foto: Kyodo , Reuters

USA vyšlou kvůli válce v Sýrii do Jordánska patrioty a stíhačky F-16

Spojené státy podle BBC uvedly, že vyšlou do Jordánska na cvičení protiletadlové rakety Patriot a stíhací letouny F-16, které v zemi zřejmě ponechají kvůli občanské válce v Sýrii. Sýrie má v arzenálu moderní stíhací letouny MiG-29 i balistické střely Scud.

Střely Patriot Foto: Kyodo , Reuters
USA vyšlou kvůli válce v Sýrii do Jordánska patrioty a stíhačky F-16

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová uvedla, že by tam mohly být ponechány kvůli „eskalujícímu násilí podél hranic Jordánska“. Jordánsko je jednou ze zemí, kam Syřané utíkají před konfliktem.

Psakiová uvedla, že zatím nebylo rozhodnuto, zda v Jordánsku skutečně zůstanou stíhačky F-16 a odpalovací rampy s patrioty. „Pokud to bude požadováno, některé (zbraně) mohou zůstat (v zemi) i po konci cvičení, aby pomáhaly jordánským ozbrojeným silám."

Zatím není ani jasné, kolik letadel a raket bude vysláno na cvičení v Jordánsku.

NATO už dříve rozmístilo u hranic Sýrie s Tureckem patrioty, které mohou likvidovat scudy a mohou být použity i pro zajištění případné bezletové zóny.

Raytheon MIM 104 Patriot

Patriot je taktický obranný raketový systém se střelami dalekého doletu, jenž umožňuje likvidovat nepřátelské taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla. Své kvality osvědčil za první války v Zálivu na počátku 90. let, kdy likvidoval irácké střely Scud s 70procentním úspěchem v Saúdské Arábii a 40procentním v Izraeli. Nadále představuje hlavní prostředek americké taktické obrany proti ohrožení ze vzduchu. Kromě USA a Izraele jej mají ve výzbroji Nizozemsko, Německo, Řecko, Japonsko, Tchajwan, Saúdská Arábie a Kuvajt.

Vývoj systému byl zahájen počátkem šedesátých let, testován byl na přelomu 60. a 70. let. V roce 1976 byl poprvé vyzkoušen nový systém navádění, který zahrnuje i údaje ze střely, což zpřesňuje zásah. Do výzbroje americké armády byly první Patrioty zařazeny v roce 1984. Od té doby byl dále zdokonalován, zejména v oblasti navádění proti nízko letícím cílům. Od verze B lze střelu použít i jako protizemní při útocích na nepřátelské radary.

Na základě zkušeností z války v Zálivu byl Patriot modernizován. Americké ministerstvo obrany na další vývoj od té doby vyčlenilo přes 3 miliardy dolarů.

Od roku 2002 zařazuje americká armáda do výzbroje poslední model MIM 104E s vylepšeným dopplerovským radarovým a datalinkovým systémem. Doposud bylo vyrobeno přes 12 000 střel Patriot.

Americký ministr zahraničí John Kerry varoval, že Sýrii hrozí totální zhroucení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků