Hlavní obsah
 

Turci pokračují v Sýrii v ofenzívě proti Kurdům

Turecko postupuje na severu Sýrie, kde se snaží ovládnout oblast kolem Afrínu drženou kurdskou milicí YPG. V neděli Turci dobyli horu Barsaja a v noci pokračovali v náletech, které si vyžádaly civilní oběti.

 
Turci pokračují v Sýrii v ofenzívě proti Kurdům

„Turecké ozbrojené síly v rámci operace Olivová ratolest dobyly horu Barsaja (Bursaja),“ uvedl v neděli turecký generální štáb podle listu Hürriyet. Obsadit se ji povedlo okolo 14:30. Štáb dodal, že jen v neděli se podařilo vyřadit z boje 73 nepřátel. [celá zpráva]

V pondělí dodal pro agenturu Anadolu, že od zahájení operace před osmi dny se podařilo zabít a vyřadit z boje 597 příslušníků milice YPG a Islámského státu. Kurdové ale popírají, že by v oblasti působili příslušníci Islámského státu. Jaká jsou skutečná čísla, není jasné, milice YPG v sobotu přiznala 43 padlých.

Bojovníci Svobodné syrské armády (FSA) u hory Barsaja na severozápadě Sýrie

Foto: Khalil Ashawi, Reuters

Hora, kterou už Kurdové jednou ztratili a pak dobyli zpět, byla pro ně důležitá, mohli z ní raketami ostřelovat turecké pohraniční město Kilis. V hoře byla vykopána řada tunelů, uvedli Turci. [celá zpráva]

Foto: Mapy.cz, Mapy.cz

Turecký postup se pokusila zastavit dvacetiletá Avsta Chaburová z ženské jednotky YPG. Odpálila výbušniny na těle, aby zastavila turecký tank, uvedla agentura Rudaw. Turecko se ke zprávě nevyjádřilo, momentálně uvádí pět padlých, tři potvrdilo už minulý týden.

Turecké tanky M60 Patton na hranicíéch se Sýrii

Foto: Osman Orsal, Reuters

Roste počet civilních obětí

Při posledních tureckých náletech na vesnici Kobla nedaleko města Afrín zahynulo osm civilistů, uvedla exilová organizace SOHR monitorující dění v Sýrii. Je mezi nimi pět dětí. Civilní oběti potvrdila i televize Al-Džazíra s tím, že počet je nejasný.

Turecko popřelo, že by útočilo na civilisty. Přiznalo ale, že jen během noci na pondělí podniklo 44 náletů.

Příslušníci Svobodné syrské armády při postupu na Afrín

Foto: Khalil Ashawi, Reuters

SOHR uvádí, že od začátku operace bylo zabito 51 civilistů včetně sedmi žen a 17 dětí. OSN už potvrdila jedenáct mrtvých nezletilých.

Turky podporovaná Svobodná syrská armáda (FSA), která se operace také účastní, oznámila, že milice YPG „násilně rekrutuje“ kurdské civilisty. Podle velitele FSA abú Alího Sicca jsou rekrutováni i šestnácti- a sedmnáctiletí.

Kurdové se obrátili na Asada

Podle pátečního sdělení německého rozhlasu Deutsche Welle se kurdská správa v oblasti obrátila se žádostí o pomoc na syrskou vládu: „Vyzýváme syrský stát, aby u Afrínu plnil své závazky ohledně suverenity a bránil své hranice s Tureckem před útoky tureckých okupantů a rozmístil syrské jednotky v oblasti Afrínu.”

Syrská vláda zatím jen v pondělí varovala Ankaru, že turecké útoky ohrožují archeologická naleziště v oblasti. „Na hoře Semaan jsou tři archeologická naleziště zmíněná na seznamu UNESCO,” řekl syrské agentuře SANA generální ředitel pro starožitnosti a muzea Mahmúd Hamúd.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Při tureckých náletech na syrský Afrín byl údajně zničen starověký chrám

Video: AP

Současně označil zničení kláštera Ajn Dara v oblasti za „barbarský čin a splnění plánu (tureckého) režimu zničit syrské kulturní dědictví”. Jednalo se o aramejský chrám s čedičovými uměleckými díly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků