Hlavní obsah
Následky útoku tureckého dělostřelectva v Sýrii Foto: Lefteris Pitarakis, ČTK/AP

Turci obnovili bombardování Sýrie a dobyli strategický bod

Turecko v sobotu po několikadenní odmlce obnovilo bombardování Afrínu, kurdské enklávy na severu Sýrie. Informovala o tom turecká agentura Anadolu. Turecké jednotky a jejich spojenci dobyly strategicky důležitý kopec, který odděluje Afrín od Ankarou kontrolovaného města Azáz.

Následky útoku tureckého dělostřelectva v Sýrii Foto: Lefteris Pitarakis, ČTK/AP
Turci obnovili bombardování Sýrie a dobyli strategický bod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes zopakoval, že Ankara „vyčistí” celé pohraničí se Sýrií, čímž podle agentury Reuters dal najevo, že hodlá vést ofenzivu i východním směrem. Syrští Kurdové v rámci boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) obsadili severovýchodní Sýrii a větší část oblastí hraničících s Turecke

Ankara operaci v Afrínu zdůvodňuje tím, že oblast ovládá syrská kurdská milice YPG, kterou považuje za teroristickou skupinu s vazbami na Stranu kurdských pracujících (PKK). Ta od roku 1984 vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán v Turecku.

Syrští Kurdové v sobotu oznámili, že se nezúčastní syrských mírových rozhovorů, které Rusko pořádá příští týden v Soči. Jako důvod uvedli právě situaci v Afrínu. Jednání bude bojkotovat i syrská opozice, která to oznámila už v sobotu. Naopak vyjednavač OSN Staffan de Mistura na mírovou konferenci dorazí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků