Hlavní obsah
 

Terčem náletů v Sýrii jsou zcela záměrně civilisté, uvádí zpráva Smrt z nebe

Syrské letectvo záměrně podniká nálety na civilisty, uvedla organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve své zprávě Smrt z nebe. Navštívila 52 oblastí na severu Sýrie a zdokumentovala 59 útoků, které jsou v rozporu s mezinárodními zákony. Při posledním armádním útoku na jihu Sýrie zahynulo podle syrské opozice nejméně 57 lidí.

 
Terčem náletů v Sýrii jsou zcela záměrně civilisté, uvádí zpráva Smrt z nebe

HRW navštívila v době od srpna do prosince loňského roku oblasti pod kontrolou rebelů, mimo jiné Halab, Idlíb a Latakíji. Hovořila se svědky i oběťmi náletů i se čtyřmi dezertéry ze syrské armády.

Většinu oblastí, které navštívila, ovládali povstalci už několik týdnů a v okamžiku náletů tam neprobíhaly boje. Přesto syrské letectvo a dělostřelectvo podnikly útoky. Jejich terčem se stali i lidé čekající ve frontě u pekaře na chléb nebo před nemocnicí.

Syřané v Halabu prohladávají trosky budov zasažených při náletu.

Foto: HOEP, ČTK/AP

Organizace zjistila, že letectvo používá neřízené bomby, které jsou mnohem levnější než přesně naváděné, zápalné bomby, které mohou vyvolat rozsáhlé požáry, v nichž hynou lidé, nebo vysoce výbušnou munici. Dokonce použila i zakázané kazetové bomby.

Syřané v Halabu na místě náletu

Foto: HOEP, ČTK/AP

Podle HRW je alarmující, že „přes vysoký počet civilních obětí jsou škody na velitelstvích opozice a dalších budovách minimální“. HRW uvedla, že co se jí podařilo zjistit, tak si tyto nálety nevyžádaly oběti z řad vzbouřenců.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Čtyři dezertéři uvedli, že velitelé jim nařizovali útočit na obydlené oblasti bez toho, aby podnikli adekvátní opatření na ochranu civilistů: „Částečně aby vyvolali strach mezi civilisty v opěrných bodech opozice, a taky proto, aby připravili opozici o podporu.“

Syřané u trosek v Halabu po náletu

Foto: HOEP, ČTK/AP

HRW ale také zkritizovala opozici, že mnohokrát přesunula své síly a velitelství do hustě obydlených oblastí bez ohledu na to, že v přestřelkách mohou zahynout civilisté. To ovšem podle HRW nezbavuje syrské velení odpovědnosti.

Ze zprávy HRW také plyne, že syrská armáda není schopna přesných úderů a zřejmě na ně ani nemá vybavení. Může také být pod takovým tlakem, že raději útočí na civilisty, aby zbavila vzbouřence podpory, než aby útočila přímo na rebely. Vojenskému zhodnocení postupu syrské armády se ale zpráva nevěnuje.

Masakr v provincii Dará

Podle čtvrteční zprávy Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) byly terčem středečního útoku vládních sil dvě vesnice v provincii Dará. Zahynulo při něm údajně nejmíň 57 osob, první zprávy mluvily o 45 mrtvých.

Šéf OSDH Ramí Abdar Rahmán podle agentury AFP uvedl, že v úterý večer dezertovalo deset vojáků z nedalekého důležitého armádního stanoviště a ukrylo se ve dvou vesnicích. "Nazítří na ně zaútočila armáda," řekl. Mezi oběťmi střelby, bombardování i poprav v obou vesnicích je údajně 16 povstalců, 12 vládních vojáků, sedm žen, šest dětí a 16 dalších civilistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků