Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při projevu k poslaneckému klubu AKP Foto: Presidential Press Office, Reuters

Sýrie nesplnila turecké ultimátum, Erdogan chce ovládnout vzdušný prostor na Idlibem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu opět hrozil sousední Sýrii. Stěžoval si, že Damašek nesplnil ultimátum, které mu dal na stažení armády v provincii Idlib. Erdogan uvedl, že Turecko spor okolo Idlibu brzo vyřeší a získá přístup do tamního vzdušného prostoru, který aktuálně kontroluje Rusko, napsal list Hürriyet. Prezident však neuvedl, jak toho chce dosáhnout.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při projevu k poslaneckému klubu AKP Foto: Presidential Press Office, Reuters
Sýrie nesplnila turecké ultimátum, Erdogan chce ovládnout vzdušný prostor na Idlibem

„Ultimátum, které jsme dali těm, kdo obklíčili naše pozorovatelny (v Idlibu), vypršelo. Naším požadavkem je, aby se režim stáhl za hranice stanovené v dohodě ze Soči (z roku 2018), tedy za naše pozorovací stanoviště,“ řekl Erdogan při projevu k poslancům své strany AKP.

„Plánujeme osvobodit z obklíčení naše pozorovací stanoviště do konce tohoto měsíce,“ dodal.

Zopakoval, že nadále platí další ultimátum, že se za hranice stanovené dohodou ze Soči musí syrské vládní síly stáhnout do konce února, jinak je tam Turecko samo zatlačí: „V Idlibu neustoupíme ani o píď a jistě zatlačíme režimní síly na hranici (stanovenou v Soči). Jsme plni odhodlání.“

Erdogan tedy požaduje stažení ještě před jednáním o Sýrii s Ruskem, Německem a Francií, které je naplánováno na 5. března.

„Největší problém, který máme, je že nemůžeme použít vzdušný prostor (nad Idlibem). Doufejme, že brzo najdeme jeho řešení,“ doplnil turecký prezident k akci, jež má zatlačit syrské vládní síly, aby měli Turci pod kontrolou dálnici M5, klíčovou spojnici mezi Damaškem a Aleppem. Syrští vojáci přitom z území vyhnali vzbouřence, mezi nimiž jemnoho radikálů.

Právě kvůli ovládnutí vzdušného prostoru Turecko požádalo Spojené státy, aby na jihu země dislokovaly dvě baterie raket Patriot.

Syrské vládní síly se nestahují, syrská tisková agentura SANA zveřejnila další videa z nedávno osvobozených obcí, ale neinformovala o žádné nové osvobozené vesnici. Agentura AP s odvoláním na místní zdroje uvedla, že vládní síly v uplynulých 24 hodinách v Idlibu zasáhly řadu civilních cílů včetně osmi škol, tří klinik a několika přístřešků, kam se lidé uchýlili před bombardováním.

Turecko poslední AP za poslední měsíc ztratilo v Sýrii už 16 svých vojáků. Nejméně dva zahynuli při ruském náletu.

Podle sdělení SANA Turecko odřízlo už před třemi dny od dodávek vody Hasaku a Tall Tamr na východě Sýrie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků