Hlavní obsah
 

Smuteční pochod za Sulejmáního. V Bagdádu se sešel desetitisícihlavý dav

Před začátkem smutečního průvodu za klíčového íránského generála Kásima Sulejmáního, člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise a další osoby zabité při americkém náletu se v Bagdádu sešly desetitisíce lidí. Agentura AFP uvedla, že v davu zaznívají protiamerická hesla.

 
Smuteční pochod za Sulejmáního. V Bagdádu se sešel desetitisícihlavý dav

Mnoho truchlících je oblečeno v černém, lidé nesou irácké vlajky a prapory Lidových mobilizačních sil PMF podporovaných Íránem. V davu se ozývala hesla jako „Smrt Americe, smrt Izraeli”. Někde před příchodem smutečního procesí rozložili červené koberce. Pohřebního průvodu se účastní například irácký premiér Ádil Abdal Mahdí.

Těla Sulejmáního a dalších zabitých Íránců budou v sobotu letecky přepravena do Íránu. Sulejmání bude pohřben v úterý v rodném městě Kermán. Íránský prezident Hasan Rúhání v sobotu v Teheránu zašel k Sulejmánímu domů, aby jeho rodině vyjádřil soustrast. "Američané si neuvědomili, jak velkou chybu udělali, následky tohoto zločinného jednání uvidí nejen dnes, ale i v příštích letech," řekl.

Pietní akci naplánovaly milice PMF. Trasa procesí vede z bagdádské ostře střežené zelené zóny do šíitského posvátného města Karbalá a skončí v Nadžafu, dalším posvátném městě šíitů.

Agentura Reuters napsala, že zabití Sulejmáního Iráčany rozděluje. Mnoho lidí americké útoky, při kterých zemřel, odsuzuje, protože si tohoto íránského generála cení za jeho roli při porážce teroristické organizace Islámský stát. Jiní s ním souhlasí, protože Sulejmání a Muhandis podle nich podporovali použití síly proti neozbrojeným účastníkům loňských protivládních demonstracím.

Smuteční pochod za zabité. Dav nese fotografii člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise

Foto: Thaier Al-sudani, Reuters

Protestující Lidové mobilizační síly, v nichž byl Muhandis zástupcem velitele, obviňovali z řady ekonomických a sociálních problémů, s nimiž se Irák potýká.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Atentát na íránského velitele Kásima Sulejmáního v Bagdádu

Video: Reuters/AP

Řada Iráčanů kritizuje Spojené státy za to, že Sulejmáního zabily na území jejich země, a obávají se toho, že Irák čeká další válka. "Mnoho lidí má strach z toho, kam to všechno povede, co se bude dít dál. Dělají si starosti o budoucnost své země," řekla v Bagdádu zpravodajka americké televize CNN.

Smutečního pochodu za Sulejmáního a Muhandise se zúčastnily tisíce lidí.

Foto: Wissm Al-okili, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků