Hlavní obsah
 

Rusko dál bombarduje Idlib, za útokem radikálů podle něj stály americké tajné služby

Rusko pokračuje v náletech na syrskou provincii Idlib, které zahájila minulý týden. Popírá, že by útočilo na civilisty, jak jej obvinili vzbouřenci a Turecko. Ruský server RT v úterý zopakoval obvinění, že za útokem radikální skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (bývalá teroristická Fronta an-Nusra) z 18. září stojí americké tajné služby.

 
Rusko dál bombarduje Idlib, za útokem radikálů podle něj stály americké tajné služby

„Podle našich zpravodajských dat byla ofenzíva iniciována americkými tajnými službami, aby zastavila úspěšný postup vládních sil na východě u Dajr az-Zauru,” uvedlo už 20. září ruské ministerstvo obrany. Washington to okamžitě odmítl.

K Dajr az-Zauru však nepostupuje jen syrská armáda, ale taky Syrské demokratické síly (SDF), jejichž jádrem jsou kurdské milice YPG. SDF podporované Američany se v posledních dnech opakovaně střetly i se syrskou armádou.

Záchranáři z Bílých přileb zasahují na místě ruského náletu v provincii Idlib

Foto: ČTK/AP

Ruské ministerstvo obrany v pondělí zveřejnilo záběry z náletů a současně popřelo, že by zabíjelo civilisty. „Ruské vzdušné síly neútočí na obývané oblasti,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva Igor Konašenkov. Podle něj se soustřeďují na uskupení a pozice bývalé Fronty an-Nusra.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Následky náletu na Idlíb

Video: Reuters

Popřel tvrzení exilové organizace SOHR monitorující dění v Sýrii, která zveřejnila videa z útoků a uvedla, že „mohutné letecké útoky cílí na města a vesnice“ a vyžádaly si u města Džisr aš-Šugur životy už 37 civilistů včetně dvanácti dětí.

Následky syrského ostřelování východní Ghúty syrskými vládními vojsky

Foto: ČTK/AP

„Prohlášení SOHR, jejichž zdroji jsou anonymní svědci a dobrovolníci, jsou tradičně nepodložená a slouží jako zástěrka pro aktivitu radikálů z an-Nusry a s ní spojených radikálních bojovníků,“ sdělil Konašenkov, který zveřejnil i záběry z útoků.

Ruské nálety přitom ze stejného důvodu kritizoval v pondělí i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu: „Jestliže budou pokračovat v necílených náletech, výsledkem může být další Aleppo. Je tu riziko další migrační vlny.“ Prohlásil, že Turecko bude o této věci jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem při jeho čtvrteční návštěvě Ankary.

O víkendu zveřejnila civilní obrana Bílé přilby napojená na radikály v Idlibu záběry z útoků na nemocnice. [celá zpráva]

Záběr ruského náletu na pozice Islámského státu v Sýrii

Foto: Reuters

Konašenkov ale zveřejnil záběry z útoků mimo obydlené oblasti a prohlásil: „V posledních pár dnech ruská letadla zničila deset cílů teroristů v provincii Idlib.“

Dodal, že výsledky bombardování potvrdily průzkumné drony a další kanály: „Byly to základny radikálů. Sklady munice, obrněná vozidla, raketové systémy a dílny vyzbrojující jeepy džihádistů, které byly umístěny daleko od obydlených oblastí. Zničené stavby a vybavení byly použity při přípravě i při samotném teroristickém útoku z 18. září.“

Záchranáři z Bílých přileb zasahují na místě ruského náletu na Idlib

Foto: ČTK/AP

Při útoku 18. září bylo podle Reuters obklíčeno 29 ruských vojenských policistů, kteří se museli probít z obklíčení za pomoci leteckých útoků. Podle ruského velení se po útoku rozhořela velká bitva, ve které bylo zničeno 11 tanků, 46 ozbrojených pick-upů a pět minometů a zabito bylo 850 radikálů. Tato čísla ale nebyla potvrzena z dalších zdrojů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků