Hlavní obsah
Šéf amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford při slyšení v Senátu USA Foto: Yuri Gripas, Reuters

Šéf amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford je přesvědčen, že vedení hlavní pákistánské výzvědné služby ISI je napojeno na teroristické skupiny. Podle agentury Reuters to v úterý Dunford řekl během slyšení v Senátu.

Šéf amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford při slyšení v Senátu USA Foto: Yuri Gripas, Reuters
Pákistánská tajná služba je napojena na teroristy, tvrdí Američané

Američtí činitelé jsou již delší dobu nespokojeni s tím, co označují za neochotu Pákistánu aktivně postupovat proti militantním islamistickým skupinám působícím v Afghánistánu, jako je například hnutí Tálibán nebo síť Hakkání.

„Podle mě je zcela jasné, že ISI má kontakty s teroristickými skupinami,” prohlásil generál Dunford během slyšení v branném výboru horní komory Kongresu.

Poslední šance

V této souvislosti se vyjádřil i ministr obrany James Mattis. Spojené státy se podle něj „ještě jednou” pokusí v Afghánistánu spolupracovat s Pákistánem, než se prezident Donald Trump rozhodne pro některou z možností, které zasáhnou podporu, jež Islámábád údajně poskytuje militantním skupinám.

„Musíme ještě jednou zkusit, aby tato strategie s nimi fungovala… A pokud naše nejlepší snaha selže, prezident je připraven podniknout jakékoli nezbytné kroky,” prohlásil podle Reuters Mattis v branném výboru druhé komory Kongresu, Sněmovny reprezentantů.

Na dotaz členů výboru, zda mezi možnostmi, které zvažuje prezident, je i zrušení statusu Pákistánu jako hlavního spojence USA mezi nečlenskými státy NATO, ministr odpověděl: „Tím jsem si jist.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků