Hlavní obsah

Ostrov, který se vynořil z moře po zemětřesení u pobřeží nedaleko pákistánského přístavu Gvadar, je velkou atrakcí pro ty, kteří otřesy o síle 7,7 stupně Richterovy škály bez úhony přežili. Malý skalnatý ostrov ale podle expertů zase brzy zmizí ve vlnách.

Ostrov, který se po zemětřesení vynořil u Pákistánu, zřejmě dlouho nevydrží

Ostrov je dlouhý asi 100 metrů a výška kolísá s hladinou přílivu. Jeho vynoření potvrdil CNN seismolog Zahid Rafi, který vznikem nové pevniny „není překvapen“. Překvapení naopak neskrývá americký geofyzik John Bellini z U.S. Geological Survey, podle něhož je vynoření tak velkého ostrova nepravděpodobné.

Ostrov se objevil zhruba 600 metrů od pobřeží a jeho výška kolísá s hladinou přílivu.

Foto: ČTK/AP

Mořský biolog z pákistánského státního ústavu oceánografie Muhammad Daníš uvedl, že tým expertů již nový útvar navštívil a zjistil, že z něj stoupá metan.

"Náš tým zjistil, že z povrchu ostrova vyvěrají bubliny, které při škrtnutí zápalkou hoří. Jedná se o metan," řekl Daníš ve zpravodajském pořadu televize GEO.

Bahenní sopka

Gary Gibson, seizmolog z univerzity v australském Melbourne, prohlásil, že nový ostrov bude pravděpodobně bahenní sopka vytvořená probublávajícím metanem, jenž při zemětřesení vytlačil vzhůru další materiál.

"V této oblasti se již něco podobného odehrálo dřív, ale je to určitě neobvyklá a velmi vzácná událost," dodal Gibson, podle nějž je "hodně zvláštní", že k takovému jevu došlo 400 kilometrů od epicentra otřesů.

Skalnatý ostrůvek si krátce po jeho vynoření z moře přišly prohlédnout desítky lidí.

Foto: Reuters/Stringer, Reuters

Takzvaný ostrov není pevná struktura, ale množství bahna, které postupem času zničí a rozptýlí činnost mořských vln, domnívá se australský vědec.

Gibson upozornil, že ostrov se značně liší od trvalých zdvihů půdy při zemětřeseních způsobených podsouváním tektonických desek.

Ostrov „narostl”

V úterý večer agentury informovaly o tom, že útvar má jen dva krát dva metry, ve středu přišla informace, že je mnohem větší. Zatím není jasné, zda se ostrov vynořil postupně, nebo zda jde o vliv přílivu a odlivu.

Ostrov, který se podle seismologů vynořil po zemětřesení v Pákistánu.

Foto: Reuters

Ostrov má podle nejnovějších informací agentury AFP výšku asi 20 metrů, délku zhruba 100 metrů a šířku asi 40 metrů.

Kdyby ostrov zůstal na svém místě, nebylo by to poprvé, kdy silné zemětřesení doslova „přepsalo mapy“. Otřesy o síle 9,0 stupně Richterovy škály, které v roce 2011 zasáhly Japonsko, posunuly ostrov Honšú o 2,4 metru. Podle italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii se dokonce o 25 centimetrů vychýlila i zemská osa.

U pobřeží Pákistánu se v Arabském moři vynořil malý ostrůvek

Foto: Novinky.cz s použitím Yahoo maps

Tektonická deska
Tektonické (litosférické) desky se po zemském povrchu vůči sobě navzájem pohybují rychlostí 2–10 cm za rok. Jejich pohyb způsobují značná napětí v horninách, která při náhlém uvolnění způsobí vznik zemětřesení.
Zdroj: Geofyzikální ústav AVČR

Zemětřesení o síle 9,2 stupně Richterovy škály, které v roce 1964 zasáhlo Aljašku, zvedlo či naopak snížilo obrovské plochy země o několik metrů. Někde dosáhl propad pevniny až 17 metrů.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Po zemětřesení se z Arabského moře vynořil ostrůvek

Video: Reuters

Silné otřesy (9,0 stupně Richterovy škály), které v roce 2004 zasáhly Sumatru, zcela změnily podobu jejího severního pobřeží. Při posunu dvou tektonických desek se výrazně změnila také podoba Andamanských a Nikobarských ostrovů.

Po zemětřesení se z Arabského moře vynořil ostrůvek

Foto: Reuters

Související téma

Jeden ze zhroucených domů v provincii Kan-su na severozápadě Číny

Foto: China Daily, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků