Hlavní obsah
 

Občanská válka v Sýrii má 36 000 obětí, nálety na Damašek pokračují

Počet obětí syrského konfliktu na životech přesáhl 36 000, oznámila ve středu Syrská organizace pro lidská práva (OSDH), která situaci sleduje z exilu. Režim Bašára Asada pokračuje v náletech na předměstí Damašku, k čemuž od úterý nasazuje i moderní bojová letadla.

 
Občanská válka v Sýrii má 36 000 obětí, nálety na Damašek pokračují

Konflikt má podle OSDH na kontě od loňského března, kdy začal, životy více než 25 600 civilistů, přes 9000 vojáků a téměř 1300 dezertérů, kteří přešli ke vzbouřencům. Boje neustaly ani po čtyři říjnové dny, na kdy je dohodl vyjednavač OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí. Zemřelo v nich přes 500 osob.

Brahímí už při návštěvě Moskvy počátkem týdne konstatoval, že se situace horší.

Kouř na Halabem po útoku ze vzduchu

Foto: Youssef Boudla, Reuters

Jednání v Číně

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání s ním vyzval regionální státy, aby se zapojily do jednání s Damaškem, ale Turecko vyloučilo jakékoli vyjednávání s režimem, který vraždí vlastní občany.

Ve středu Brahímí končí dvoudenní pobyt v Číně. Sešel se s ním ministr zahraničí Jang Ťie-čch', jehož alžírský diplomat požádal o aktivnější zapojení Číny do řešení syrské krize. Číňan uvedl, že Peking byl vždy pro politické řešení krize.

Rusko s Čínou v minulosti zablokovaly dohodu na úrovni Rady bezpečnosti OSN, protože vetovaly rezoluce kritizující vládu v Damašku.

Boje pokračují

Syrské letectvo ve středu pokračovalo v bombardování východních předměstí Damašku, jež padla do rukou povstalců. Úterní nálety napáchaly velké materiální škody v okolí předměstí Duma a o život tam přišlo nejméně 30 civilistů včetně pěti dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků