Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Gali Tabbon/Pool , Reuters

Netanjahu zváží schůzku s Rúháním, pokud Írán uzná Izrael

V případě, že by Írán vyjádřil ochotu uznat Izrael, izraelský premiér Benjamin Netanjahu by zvážil schůzku s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Premiér židovského státu to uvedl v rozhovoru pro kanadskou televizní stanici CTV News.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Gali Tabbon/Pool , Reuters
Netanjahu zváží schůzku s Rúháním, pokud Írán uzná Izrael

Jak poznamenal izraelský list The Jerusalem Post, jak Netanjahu, tak i Rúhání dorazí příští týden na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Zda by se mohli potkat již tam, zůstává nejasné.

„Jestliže Rúhání řekne: Uznáme židovský stát a jsme připraveni uzavřít s Izraelem mír, zvýší to můj zájem (se sejít) v Davosu nebo někde jinde,“ odpověděl Netanjahu na otázku, zda by byl ochotný se s íránským prezidentem potkat.

Íránský prezident Hasan Rúhání

Foto: Fars News/Majid Hagdost, Reuters

K současné situaci v regionu premiér prohlásil, že Blízký východ nyní prochází změnami a že „mnoho arabských zemí již nepovažuje Izrael za svého nepřítele, ale naopak za přítele“, i když to většina z nich neříká otevřeně.

Loni v létě začaly obnovené mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinou pod dohledem Spojených států. Jak k tomu uvedl Netanjahu, „nikdo nechce mír více než Izrael, protože jsme zažili hrůzy války“. „Proto se za mír modlíme, toužíme po něm a pracujeme na tom, aby ho bylo dosaženo,“ dodal izraelský premiér.

Írán a Izrael patří k úhlavním nepřátelům. Od islámské revoluce v roce 1979, která vynesla k moci islamistické vůdce, Írán Izrael neuznává a podporuje militantní protiizraelské skupiny, jako jsou palestinský Hamas nebo libanonský Hizballáh. Izrael na druhé straně považuje Írán za největší hrozbu svých národních zájmů. Íránští vůdci v minulosti opakovaně vyzvali k likvidaci židovského státu.

Loni v listopadu Teherán při schůzce se šesti mocnostmi souhlasil se zmrazením části svého jaderného programu výměnou za zmírnění západních sankcí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tehdy tuto dohodu ihned zkritizoval s tím, že nejde o historickou dohodu, ale o historický omyl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků