Hlavní obsah
Tálibán zakazuje ženám sportovat. Foto: Profimedia.cz

Mladé afghánské volejbalistce setnul hlavu Tálibán. Sportovkyně se bojí

Mládežnickou volejbalovou reprezentantku Madžábín Hakimiovou údajně popravil Tálibán, který odmítá ženský sport. V rozhovoru pro Persian Independent to pod pseudonymem řekl jeden z jejích trenérů. Dívce podle něj byla setnuta hlava na začátku října, ale její rodiče byli varováni, aby o tom nemluvili.

Tálibán zakazuje ženám sportovat. Foto: Profimedia.cz
Mladé afghánské volejbalistce setnul hlavu Tálibán. Sportovkyně se bojí

Po srpnovém převzetí moci v Afghánistánu Tálibánem se obávají o život i další sportovkyně.

Radikální islamistické hnutí se řídí přísným právem šaría, které zásadně omezuje práva žen. Ženský sport představitelé Tálibánu označili za nepřípustný.

Kvůli obavám o svou bezpečnost řada sportovkyň zemi opustila. Z mládežnického volejbalového týmu se to ale podařilo jen dvěma dívkám.

Anonymní trenér označil situaci za kritickou. „Všechny hráčky volejbalového týmu i ostatní sportovkyně žijí v zoufalství a strachu. Každá je nucena uprchnout a ukrývat se na neznámém místě,” řekl.

Údajným zavražděním Hakimiové se zabývá i Mezinárodní volejbalová federace (FIVB).

„FIVB ví o informacích, které přicházejí z Afghánistánu. Naléhavě požadujeme vysvětlení a přesné posouzení současné situace,” uvedla ve vyjádření pro server insidethegames.

Volejbalové reprezentantky žádaly zahraniční organizace, aby jim pomohly dostat se ze země, ale zatím neúspěšně.

„Naše hráčky, které žijí v provinciích, musejí utéct a žít jinde. Dokonce pálily své sportovní vybavení, aby zachránily sebe a své rodiny. Bojí se. Mnoha našim hráčkám vyhrožovali jejich příbuzní, kteří patří k Tálibánu nebo jsou jeho příznivci,” řekla v září v televizi BBC trenérka Zahra Fajazíová.

„Nechtějí, aby měly cokoliv, co má něco společného se sportem. Tálibán vyzývá rodiny, aby nedovolily dívkám provozovat sport, jinak budou čelit mimořádnému násilí,” dodala Fajazíová, která má za sebou sedmiletou reprezentační kariéru. Podařilo se jí uprchnout do Británie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků