Hlavní obsah
 

Jemenský prezident uprchl do Rijádu, spojenci jsou připraveni vyslat vojáky

Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí je v Rijádu, potvrdila podle BBC Saúdská Arábie. Hlava země musela před časem uprchnout před šíitskými povstalci z hlavního města Saná do Adenu na jihu Jemenu. O saúdském exilu úřady informovaly den poté, co Saúdská Arábie se spojenci zahájila útoky na jemenské vzbouřence.

 
Jemenský prezident uprchl do Rijádu, spojenci jsou připraveni vyslat vojáky

Hádí ze svého adenského sídla uprchl poté, co povstalci obsadili základnu Al-Anad zhruba 60 kilometrů od města. Šéf jeho ochranky sice v rozhovoru pro agenturu Reuters tvrdil, že Hádí zůstal v Adenu, ale podle přiznání Saúdů vyrazil ve čtvrtek do Rijádu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Saúdská Arábie uvedla, že se Hádí jakožto legitimní prezident Jemenu o víkendu zúčastní summitu Ligy arabských států v Egyptě.

Nálety spojeneckých letadel v čele se saúdskými pokračovaly i v noci na pátek. Cílem byly pozice povstalců v Saná a okolo adenského letiště. Zprávy hovoří o neupřesněném počtu civilních obětí.

Jemenského prezidenta Hadího při příletu v Rijádu vítal saúdskoarabský ministr obrany princ Muhammad bin Salmán.

Foto: Saudi Press Agency/Handout, Reuters

Saúdský velvyslanec v USA Adíl Džubajr však tvrdí, že první vlna vzdušných úderů se zdařila a nevyžádala si žádné vedlejší škody. Podle něj jde „teprve o začátek akce“, která potrvá, dokud se vzbouřenci z kmene Húsíů „neumoudří“.

Armády jsou připraveny

Saúdové uvedli, že nasadili sto bojových letadel, jejich spojenci mají poskytnout desítky dalších.

Podle televize Al-Arabíja jsou součástí spojenecké koalice Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Kuvajt, Katar, Jordánsko, Maroko, Egypt, Súdán a Pákistán. Egypt, Jordánsko, Súdán a Pákistán jsou prý připraveny vyslat pozemní síly. Spojené státy operaci podporují logisticky a zpravodajsky.

Rijád podle některých zpráv také počítá s vysláním vojáků na ochranu jemenské vlády v Adenu.

Proti intervenci se ohradil Írán, který podle Hádího vzbouřence podporuje. Teherán stejně jako Húsíové varoval, že zásah by mohl vést k ještě větší krizi a válce v širší oblasti. Podle Turecka však chce Írán v regionu dominovat. „Není to tolerovatelné,“ prohlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který spojeneckou akci podpořil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků