Hlavní obsah
Ředitel ruské tajné služby FSB Alexander Bortnikov Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Islámský stát se spojí s Al-Káidou, varují Rusové

Teroristické skupiny, které utrpěly porážku v Sýrii, se přesunuly do jiných zemí, kde najímají nové členy a zakládají nové buňky. Na setkání se šéfy tajných a bezpečnostních služeb to ve středu řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov upozornil na možnost, že se obávané skupiny Islámský stát (IS) a Al-Káida spojí.

Ředitel ruské tajné služby FSB Alexander Bortnikov Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Islámský stát se spojí s Al-Káidou, varují Rusové

„Mnoho věcí svědčí o možnosti jejich spojení, považujeme to za závažnou věc, která může mít negativní dopady,” řekl Bortnikov. Poukázal na společnou ideologii obou organizací a také na jejich členské základny, jimiž mohou navzájem doplnit své oddíly.

„Navzdory ozbrojeným konfliktům mezi Al-Káidou a oddíly Islámského státu mnoho teroristů přebíhá z jedné organizace do druhé. Vede je k tomu osobní prospěch, změny na bojišti a další důvody,” dodal Bortnikov.

Lavrov: Teroristé se dokázali přizpůsobit

Lavrov poukázal na to, že teroristé využívají nejednotnosti zemí v otázce postoje k terorismu a vytvářejí si podmínky pro nový boj v jiných zemích, mimo území Sýrie.

„Mnoho států nepřijalo nezbytnou legislativu a nezavedlo bezpečnostní opatření na celonárodní úrovni. Velmi vážně se podceňuje schopnost zločineckých skupin v Sýrii a v Iráku doplňovat finanční zdroje,” řekl ministr.

Příčinou toho, že teroristické skupiny neztratily bojovou kapacitu, vidí v „pokračující zahraniční podpoře radikálů, a to včetně dodávek zbraní”. Navzdory úspěchům boje proti IS a dalším skupinám jsou podle ministra „teroristé nejvážnější hrozbou všem státům”. „Přizpůsobují se novým podmínkám, mění zdroje své finanční a materiálně-technické podpory, včetně svazků s drogovými kruhy a organizovaným zločinem,” dodal ministr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků