Hlavní obsah
Mladé Íránky se v poslední době stále častěji bouří proti povinnosti zakrývat si vlasy. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Íránský soud vynesl 24měsíční trest nad ženou zadrženou kvůli tomu, že si na veřejném místě sundala pokrývku hlavy. Policie kvůli tomu od prosince zatkla tři desítky žen. Íránská agentura Tasním ve středu oznámila, že prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí řekl, že žena byla potrestaná za to, že odložením hidžábu povzbuzovala k nezákonnosti.

Mladé Íránky se v poslední době stále častěji bouří proti povinnosti zakrývat si vlasy. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Íránka dostala za odložení hidžábu na veřejnosti 24měsíční trest

Íránská justice dosud přestupky tohoto druhu trestala vězením do dvou měsíců vězení a pokutami v přepočtu kolem 500 korun.

Odsouzená, jejíž jméno nebylo zveřejněno, si musí tři měsíce z trestu odpykat ve vězení, zbytek je podmíněný. Dolatabádí podle agentury Mízán řekl, že podá proti rozsudku odvolání, protože trest podle něj není dostatečně přísný. Bude požadovat dvouletý nepodmíněný trest.

Zákon v Íránu ukládá Íránkám i cizinkám pohybovat se na veřejných místech se zakrytou hlavou i tělem.

Agentura AFP napsala, že mravní policie v poslední době přestala nad dodržováním těchto požadavků bdít přísně a zejména ve větších městech není výjimkou spatřit ženy, jimž je vidět vlasy. V autě za volantem někdy ženy řídí se šátkem na ramenou místo na hlavě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků