Hlavní obsah
 

Írán na boeing vypálil dvě rakety. Spletl si ho s vojenským letounem, tvrdí USA

Írán vypálil na ukrajinský Boeing 737-800 aerolinek UIA, který se ve středu zřítil poblíž Teheránu, hned dvě rakety. Podle Pentagonu to dokazují data ze satelitů. Američané tvrdí, že Írán civilní letadlo sestřelil omylem, protože si jej spletl s vojenským. Na palubě stroje zemřelo 176 lidí.

 
Írán na boeing vypálil dvě rakety. Spletl si ho s vojenským letounem, tvrdí USA

Na stranu Spojených států se přidali i britský premiér Boris Johnson a kanadský premiér Justin Trudeau. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který na místo činu vyslal expertní tým, vybídl Západ k předložení důkazů. Verzi o sestřelení letadla zatím nepotvrdil ani nevyvrátil.

Video, které v noci zveřejnil New York Times, ukazuje objekt letící vstříc letadlu. Pentagon uvedl, že podle dat ze satelitů vystřelil Írán na boeing dvě rakety země-vzduch systému TorM-1 označovanou v kódu NATO Gauntlet.

Kanadský premiér Justin Trudeau na tiskové konferenci řekl, že ukrajinské letadlo omylem zasáhla íránská raketa

Foto: Blair Gable, Reuters

Boeing ještě několik minut po zásahu pokračoval v letu, načež se obrátil zpátky směrem k letišti. Tehdy už přestal vysílat signál, hořel, následně explodoval a zřítil se.

Záběry zveřejněné deníkem The New York Times

Foto: nytimes.com

Teherán sdělil, že za pád letadla může technické selhání. Tvrzení západních zemí označil za „velkou lež“ a „psychologickou válku“. K vyšetřování havárie stroje přizval i experty Boeingu ze Spojených států, Kanady a Francie.

Trosky ukrajinského letadla, které se ve středu zřítilo poblíž íránského hlavního města Teheránu

Foto: Wana News Agency, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků