Hlavní obsah

Írán chce jednat o jaderném programu, má nový návrh

Írán je připraven obnovit jednání o svém jaderném programu, oznámila v úterý íránská satelitní televize s odvoláním na hlavního vyjednávače Teheránu Saída Džalílího. Podle ní má Írán připravené nové návrhy. Návrh přichází den před setkáním světových vůdců, kteří mohou navrhnout zpřísnění sankcí.

Írán chce jednat o jaderném programu, má nový návrh

"Írán vypracoval nový jaderný návrh a je připraven obnovit jednání se světovými mocnostmi," citovala  televize Al-Aláma Džalílího.

Írán uvedl, že výsledná podoba jeho návrhu bude upravena pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN, tedy USA, Ruskem, Francií, Británií a Čínou, k nimiž se přidá ještě Německo. Ochotu jednat dal teheránský režim najevo už dříve, ale podmiňoval to tím, že se nevzdá programu obohacování uranu. O tom se nyní nezmiňoval, ale není jasné, zda se tohoto bodu míní skutečně zříci.

Americký prezident Barack Obama dal Teheránu lhůtu, která vyprší tento měsíc, aby přijal nabídku šesti mocností k rozhovorům o obchodních výhodách, pokud se vzdá obohacování uranu. V opačném případě Íránu hrozí přísnějšími sankcemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků