Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Erdogan vyhlásil válku cenovému terorismu

Turecko se dlouhodobě potýká s inflací, v poslední době pak s prudce rostoucími cenami zeleniny a ovoce. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan proto v pondělí vyhlásil válku cenovému terorismu a také začal s částečnou regulací trhu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Bernadett Szabo, Reuters
Erdogan vyhlásil válku cenovému terorismu

„V poslední dnech se začala hrát hra s Tureckem. Ceny lilků, rajčat, brambor a okurek začaly eskalovat, je to teroristický útok,“ řekl podle listu Hürriyet prezident na projevu v Ankaře, kde otevíral několik staveb. Erdogan sice neupřesnil, kdo za růstem cen stojí, ale dodal, že zatočí s lidmi, kteří začali hru s růstem cen: „Nedovolíme jim rozpoutat tento teror.“

Používal přitom stejný slovník, jako když popisoval razie v „jeskyních teroristů“ ze Strany kurských pracujících v hornatém východě Turecka.

V lednu stouply ceny potravin o 6,34 procenta, meziročně pak o 30,7 procenta, uvedl turecký statistický úřad TÜIK. Ještě vyšší byl růst u čerstvého ovoce a zeleniny, kde v lednu činil 29,7 procenta a meziročně 64 procent.

Naši občané uvidí, že jakýkoli problém se dá vyřešit, když do něj zasáhne stát.
ministr financí Berat Albayrak

„V lednu dosáhla inflace cen potravin dvacetiletého maxima,“ uvedl ministr financí Berat Albayrak a dodal: „Sobecké chování je nepřijatelné. Poslední informace naznačují, že v tom jsou nějaké intriky. Uplatníme nutná patření. Naši občané uvidí, že jakýkoli problém se dá vyřešit, když do něj zasáhne stát.“ Slíbil, že stát zveřejní podmínky pro půjčky na pěstování zeleniny ve sklenících.

Ministr obchodu Ruhsan Pekcan dodal, že se už na konci ledna provedly kontroly u prodejců a zjistilo se, že někteří nabízeli zeleninu za přemrštěné ceny. Potrestáno bylo také 76 společností za to, že prodávaly neregistrované produkty.

Některá města už spustila na základě vládní pobídky prodej zeleniny za nižší cenu. V Istanbulu je padesát míst, kde se dá koupit levnější zelenina, a v Ankaře patnáct. Kilo cibule se tam prodávalo za dvě liry (necelých devět korun), i když podle lednových údajů statistického úřadu stálo 4,9 liry (asi 21 Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků