Hlavní obsah
Vůdce IS Abú Bakr Bagdádí Foto: Profimedia.cz

Bývalá manželka vůdce radikální organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího chce přesídlit do Evropy, aby tam mohla svobodně žít. Bakrova žena Sadža Dulajmíová to řekla v rozhovoru se švédským bulvárním listem Expressen. Rozhovor byl pořízen na neupřesněném místě na libanonsko-syrské hranici.

Vůdce IS Abú Bakr Bagdádí Foto: Profimedia.cz
Bývalá žena vůdce Islámského státu Bagdádího prý chce do Evropy

Dulajmíová má s nejhledanějším mužem světa sedmiletou dceru Hagar. V listopadu 2014 byla zadržena na hraničním přechodu se Sýrií, když cestovala s dětmi. Byla mezi nimi holčička, u níž testy DNA prokázaly, že je Bagdádího dcerou. Dulajmíová byla za vůdce islamistů provdaná před osmi lety a jejich manželství trvalo údajně jen krátce.

Úžasný otec, ale nemilovala jsem ho

„Vdala jsem se za normálního člověka, přednášel na univerzitě, byl to rodinný typ,” řekla v nynějším rozhovoru. Nebyla prý jedinou manželkou, protože Bagdádí už jednu ženu měl. „Chodil do práce a vracel se domů k rodině. Byl úžasný, ideální otec. Byl to učitel a víte, jací jsou učitelé. Věděl lépe, jak jednat s dětmi než s jejich matkou,” řekla Dulajmíová.

S ní ale prý Bagdádí moc nemluvil. „Byl tajemný,” řekla. Obtížné pro ni bylo prý i to, že byla druhou ženou. „Pro dvě ženy je těžké žít pohromadě,” řekla. Svazek prý skončil před sedmi lety a Dulajmíová od Bagdádího uprchla, když otěhotněla. „Nebyla jsem šťastná,” řekla. Nemilovala ho prý a důkazem toho je fakt, že utekla.

Chci, aby dcera studovala, nemůže za svého otce

Snažil se ji prý marně získat několikrát zpět, naposledy s ním mluvila v roce 2009. Teď má strach o dceru a doufá, že se jí podaří zajistit jí vzdělání v cizině. „Ona teď trpí, na jejích bedrech je neštěstí celého světa,” řekla o dceři osmadvacetiletá Dulajmíová. Sní prý o tom, že se jí podaří dostat se do Evropy a že tam dcera začne chodit do školy. „Chci žít v nějaké evropské, ne arabské zemi. Chci, aby mé děti chodily do školy, i když jejich matka byla provdaná za teroristu abú Bakra Bagdádího. Jakou vinu na tom nesou děti?” ptá se Dulajmíová.

Nehodlá prý stále pykat za to, že žila s Bagdádím. „V čem jsem se provinila, když jsem se za něj v roce 2008 vdala? Jsme rozvedení, opustila jsem ho já, ne naopak. Prošla jsem si mnohým a trpěla ve vězení. Teď se chci usadit. Kdybych zůstala s ním, žila bych si jako princezna. Měla bych spoustu peněz, ale já peníze nechci. Chci žít svobodně jako každý jiný,” sdělila žena, který byla v Libanonu v roce 2014 zatčena a propuštěna před několika měsíci.

Vzala si ho, když ovdověla

Do Libanonu přijela s více dětmi. Než si vzala Bagdádího, už byla jednou vdaná – byla manželkou Iráčana z osobní stráže bývalého prezidenta Saddáma Husajna. S ním měla dvojčata, a když ovdověla, provdala se podruhé na radu svého otce za Bagdádího.

Související témata:

Abú Bakr Bagdádí

Foto: Profimedia.cz

Bojovníků Islámského státu je o tisíce méně, tvrdí USA

Foto: Profimedia.cz

Bagdádí v minulosti bojoval v řadách teroristické organizace Al-Káida, nyní je považován za hlavu IS a Spojené státy na něj vypsaly odměnu deset miliónů dolarů (240 miliónů Kč). Po rozchodu s Bagdádím se Dulajmíová vdala potřetí, tentokrát za Palestince, s nímž má další dítě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků