Hlavní obsah

Britové tajně jednali s Tálibánem

Afghánistán chce do čtvrtka vyhostit dva vysoké evropské představitele v zemi, neboť údajně jednali s Tálibánem. Jedním je britský zaměstnanec OSN Mervyn Patterson, druhým jeden z vůdců mise EU v zemi, Ir Michael Semple. Oba nařčení popírají, nicméně letos v létě agenti britské tajné služby několikrát jednali s Tálibánem o možné mírové dohodě.

Britové tajně jednali s Tálibánem

O šesti schůzkách agentů s Tálibánem informoval britský list Daily Telegraph. Tálibové přicházeli na jednání jako ozbrojená milice. Mluvčí britského ministerstva zahraničí k tomu uvedl, že jeho úřad záležitosti týkající se zpravodajských služeb nekomentuje.

Kdyby tyto informace byly přesné, uvedly by do nepříjemného postavení premiéra Gordona Browna. Ten 12. prosince vyloučil jakýkoli přímý dialog Velké Británie s Tálibánem.

Informace listu Daily Telegraph vrhá nové světlo na překvapivý krok kanceláře afghánského prezidenta Hámida Karzáího, který Pattersona a Sempleho označil za nežádoucí osoby. Oba dva odborníci na Afghánistán, kteří dobře znají zemi i její zvyky, byli v provincii Hílmand ve městě Músa Kála, které v prosinci dobyli vojáci NATO, když z něj vytlačili Táliby.

Právě tam se oba podle Afghánců setkali s představiteli Tálibánu. Podle afghánské vlády jejich úsilí podminovávalo autoritu ústřední kábulské vlády.

Mluvčí OSN v Afghánistánu Aleem Siddique popřel, že by oba diplomaté jednali s reprezentanty Tálibánu, OSN jim však už zabukovala letenky.

Vleklou válku v Afhánistánu se nedaří ukončit, v posledních dvou letech prudce vzrostla aktivita Tálibánu, kteří přišel v některých oblastech do protiútoku a ovládl několik okresů. Zvýšil také množství atentátů. Letos si násilí v zemi vyžádalo podle agentury DPA přes 6000 obětí

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků