Hlavní obsah
Foto: Novinky

Bahrajn naváže styky s Izraelem

Bahrajn se připojil k Spojeným arabským emirátům v dohodě o normalizaci vztahů s Izraelem. V pátek to oznámil americký prezident Donald Trump po telefonátu s bahrajnským králem Hamadem bin Ísou Chalífou a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Obě země vydaly společné prohlášení.

Foto: Novinky
Bahrajn naváže styky s Izraelem

Podle něj se Bahrajn a Izrael domluvily na zřízení „plných diplomatických vztahů“ a na „historickém průlomu k rozšíření míru na Blízkém východě“.

Trump dohodu oznámil na Twitteru s tím, že jde o další historický průlom, kdy se dva velcí američtí přátele, Izrael a Bahrajn domluvili na mírové dohodě. Zdůraznil, že jde o druhou arabskou zemi, která se domluvila na mírové dohodě s Izraelem během měsíce. Bahrajn je důležitý spojenec USA v oblasti, na jeho území mají Spojené státy velkou základnu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil dohodu o normalizaci vztahů s Bahrajnem za známku "nové éry míru". "Po mnoho dlouhých let jsme investovali do míru a nyní bude mír investovat do nás, přinese opravdu významné investice do izraelské ekonomiky a to je velmi důležité," uvedl Netanjahu ve videovzkazu.

Izrael a Bahrajn podle společného prohlášení budou „pokračovat ve svém úsilí dosáhnout a vzájemného a trvalého řešení izraelsko-palestinského konfliktu, který by umožnil palestinskému lidu plně uplatnit své možnosti”.

Palestinci podobné dohody odmítají jako podraz. Snaží se proto odradit další země Perského zálivu, aby následovaly příkladu Emirátů.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků