Hlavní obsah
Americký ministr obrany Chuck Hagel ve Spojených arabských emirátech Foto: Jim Watson, Reuters

Syrská vláda zřejmě použila menší množství chemických zbraní, pravděpodobně sarin. Ve Spojených arabských emirátech to ve čtvrtek řekl americký ministr obrany Chuck Hagel. USA se dosud k podezření o použití chemických zbraní v Sýrii jasně nevyjádřily.

Americký ministr obrany Chuck Hagel ve Spojených arabských emirátech Foto: Jim Watson, Reuters
Asadův režim použil chemické zbraně, nejspíš sarin, tvrdí USA

Hagel ještě ve středu v Káhiře tvrdil, že ačkoli Izrael o využívání chemických zbraní v Sýrii nepochybuje, on při své nedávné návštěvě Izraele nedostal žádnou informaci, která by to na základě zjištění zpravodajských služeb potvrdila.

Ve čtvrtek v Abú Zabí šéf Pentagonu prohlásil, že Bílý dům informoval členy Kongresu, že americká rozvědka dospěla "s kolísavým stupněm důvěry" k závěru, že režim syrského prezidenta Bašára Asada použil chemické zbraně, konkrétně sarin.

"Je to porušení všech zásad konvenční války," sdělil Hagel.

Chemické zbraně by přinutily Izrael i USA k zásahu

Izrael se snaží od syrského konfliktu distancovat, ale jeho politici řekli jasně, že pokud by došlo na chemické zbraně, musel by Izrael zasáhnout.

Americký prezident Barack Obama v minulosti prohlásil, že v případě užití těchto zbraní by také USA přehodnotily svůj postoj k případné intervenci. USA se jí stejně jako mnohé jiné západní státy brání a odmítají také poskytovat syrské opozici zbraně.

Bílý dům ve čtvrtek sdělil, že je v případě potvrzení zprávy o chemických zbraních připraven na všechny eventuality.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků