Hlavní obsah
Ofenzíva syrské armády v provincii Látakíja Foto: Reuters

Asadova armáda dobyla baštu povstalců, pomohli Rusové

Syrská armáda dobyla město Rabíja - poslední baštu protivládních povstalců v provincii Látakíja na západě země. Uvedla to tamní státní televize. Vzbouřenci město drželi čtyři roky. Provincie Látakíja je domovinou menšiny alávitů, ke které patří i prezident Bašár Asad.

Ofenzíva syrské armády v provincii Látakíja Foto: Reuters
Asadova armáda dobyla baštu povstalců, pomohli Rusové

Při ovládnutí Rabíje sehrály klíčovou roli ruské nálety a podíl ruských důstojníků, kteří se částečně podíleli i na pozemní operaci, uvedla syrská exilová organizace SOHR.

Jednotky věrné vládě Bašára Asada město před závěrečným útokem obklíčily.

„V posledních 48 hodinách město obklíčily ze třech stran, z jihu, západu a severu. Dobyly (při tom) dvacet vesnic,” uvedl šéf SOHR Rámí Abdel Rahmán.

Ruské letecké útoky hrály „zásadní roli“ dodal Rahmán podle agentury AFP.

Rabíja byla v rukou povstalců od roku 2012 a hlavní slovo zde měly milice etnických Turkmenů a Fronta an-Nusra, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida.

Provincie v Sýrii

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

„Je to v oblasti severní Látakíje druhá nejdůležitější základna povstalců,” uvedl šéf SOHR, který rovněž připomněl, že klíčovou opoziční baštu - město Salma, jež drželi povstalci od roku 2012 - dobyly vládní jednotky už 12. ledna.

Vláda si tím prý upevnila své postavení v provincii, která je domovem vládnoucích alávitů, k nimž patří i prezident Bašár Asad. Zároveň je nyní schopná zablokovat povstalci využívané zásobovací trasy z Turecka na sever Sýrie a zabránit jim v ostřelování správního střediska provincie, přístavu Látakíja.

Civilní oběti náletů

Při sobotních náletech, které podle SOHR rovněž provedlo Rusko, zemřelo podle nové bilance ve městě Chašam nedaleko Dajr az-Zauru nejméně 63 civilistů.

Zemřelo i devět dětí. Během uplynulých dvou dní letouny útočily i ve městě Rakka, které je hlavní základnou radikálů takzvaného Islámského státu v Sýrii, zemřelo tam 44 lidí.

Ruské letectvo se účastní bojů v Sýrii od konce loňského září. I díky němu se syrské armádě podařilo dobýt podle ruských a syrských zdrojů 250 vesnic a měst.

Rusové tvrdí, že se zaměřují na bojovníky takzvaného Islámského státu (IS) a další extremisty, západní koalice a část syrské opozice ale poukazují na to, že ruské nálety ničí také tu část opozice, s níž Západ spolupracuje.

Žádné ústupky

Vysoký činitel režimu Bašára Asada Hilál Hilál dal podle agentury AP najevo, že vláda vzhledem k bojovým úspěchům v posledních dnech nemíní při nadcházejících jednáních dělat žádné další ústupky.

„Nebudeme dnes dávat to, co jsme nedali v posledních pěti letech,” prohlásil Hilál, když v sobotu navečer navštívil jednotky v oblastech u Damašku, z nichž nedávno armáda vytlačila povstalce.

Své výroky Hilál pronesl před plánovanými rozhovory v Ženevě mezi zástupci syrské vlády a opozice, jež by mohly přinést ukončení konfliktu, který trvá už téměř pět let a vyžádal si více než 250 000 mrtvých.

Rozhovory by měly začít v pondělí, ale počítá se se zpožděním kvůli trvajícím neshodám stran. Opozice žádá odchod Asada, ale prezident je ochoten odejít jen na základě hlasování Syřanů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků