Hlavní obsah
Syrský prezident Bašár Asad Foto: SANA/Handout, Reuters

Asad je připraven po porážce IS zorganizovat volby, chce se jich zúčastnit

Syrský prezident Bašár Asad je připraven zorganizovat prezidentské a parlamentní volby v Sýrii a zúčastnit se jich, bude-li si to přát syrský lid. Uspořádání voleb ale podmínil předcházejícím osvobozením země od Islámského státu (IS). Západ přitom požaduje, aby se při procesu usmíření Asad stáhl do půl roku z politiky.

Syrský prezident Bašár Asad Foto: SANA/Handout, Reuters
Asad je připraven po porážce IS zorganizovat volby, chce se jich zúčastnit

Eliminace „teroristických skupin” povede k politickému řešení, o které usilují Sýrie a Rusko, řekl prezident při nedělním setkání s delegací ruských poslanců v Damašku podle syrské agentury SANA. Za teroristické Asadova vláda označuje všechny vzbouřenecké skupiny, které bojují proti jejímu režimu včetně umírněnějších.

Ruští poslanci ale mluvili jen osvobození od IS, i když v Rusku se pod IS řadí všechny radiální skupiny včetně Fronty an-Nusra a koalice Džaíš al-Fatah, jejíž je součástí.

„Je připraven uspořádat volby za účasti všech politických sil, které si přejí, aby Sýrie prosperovala,” ale teprve až bude Sýrie „osvobozena” od džihádistů ze skupiny IS, řekl agentuře RIA-Novosti poslanec Alexandr Juščenko, který se s dalšími ruskými zákonodárci a osobnostmi zúčastnil asi devadesátiminutového setkání s Asadem.

Další člen ruské delegace, poslanec Dmitrij Sablin, agentuře TASS řekl, že Asad při schůzce v prezidentské rezidenci ocenil efektivnost ruské vojenské operace v Sýrii, která podle něj překračuje očekávání.

V sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že je načase připravovat se na volby v Sýrii. Postoj západních států se, zdá se, mění a obrací se ke „správnějšímu chápání” situace v Sýrii, řekl Lavrov. Šéf ruské diplomacie zároveň oznámil, že ruské síly v Sýrii jsou připraveny poskytovat vzdušné krytí opozičním silám bojujícím proti Islámskému státu. Takové sdělení zaznělo z Moskvy poprvé, připomněla agentura AFP. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků