Hlavní obsah

Američané by mohli zůstat i po roce 2011, připustil irácký premiér

Irácký premiér Núrí Málikí ve čtvrtek naznačil, že by americké síly v jeho zemi mohly zůstat i po roce 2011. Stažení vojáků USA nejpozději do konce tohoto roku předpokládá dohoda mezi oběma státy.

Američané by mohli zůstat i po roce 2011, připustil irácký premiér

Málikí při přednášce ve Washingtonu řekl, že Američané mohli zůstat déle, jestliže by irácké síly potřebovaly nadále instruktory a další podporu. „To budeme posuzovat, až na to dojde čas,“ poznamenal.

Američtí vojáci se z ulic iráckých měst stáhli koncem června.

Málikí byl ve Spojených státech na čtyřdenní návštěvě. Setkal se během ní i s prezidentem Barackem Obamou, jenž mu potvrdil, že s odchodem do 31. prosince 2011 počítá. Iráckého premiéra upozornil, že po odchodu Američanů se dá očekávat nárůst sektářských násilností, které ale nakonec utichnou.

Počet násilných útoků v Iráku v posledních měsících poklesl, ale znovu narostl v červnu před stažením amerických vojáků z měst. Britská stanice BBC upozornila, že za bezpečnost už jsou sice plně odpovědní Iráčané, nicméně v jejich zemi zůstává na 130 000 Američanů. Teprve po jejich odchodu se ukáže, zda zemi nečeká nová vlna krveprolití.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků