„Dohody mezi Hamásem a Fatahem bylo dosaženo dnes,“ uvedla podle agentury Reuters ve čtvrtek kancelář předsedy radikálního Hamásu Ismaíla Haníji.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás řekl agentuře AFP, že dohodu vítá a že doufá, že „závěrečná dohoda ukončí rozdělení“ Palestinců.

Fatah a Hamás
Jedná se o dvě dominantní hnutí na palestinských autonomních územích. Zatímco umírněnější Fatah kontroluje Západní břeh Jordánu, radikální hnutí Hamás ovládá palestinské Pásmo Gazy. Hamás se Pásma Gazy zmocnil v roce 2007 a od té doby mají obě palestinská území rozdílné vlády.

Představitel Fatahu dodal, že Abbás nyní plánuje jet do Pásma Gazy, což je jedno z palestinských území. Navštívit by je měl „do měsíce“, přičemž půjde o jeho první návštěvu v oblasti za deset let. Dodal, že také budou zrušeny sankce uvalené na Hamás.

Podle dohody se 3000 policistů palestinské samosprávy opět rozmístí v Pásmu Gazy, uvedla AFP s odvoláním na člena vyjednávacího týmu. Je to ale mnohem méně než 20 tisíc příslušníků, které tam má Hamás.

Bojovníci Hamásu na pohřbu velitele Mázina Fukahy

Bojovníci Hamásu (archivní foto).

FOTO: Mohammed Salem, Reuters

Podle dalšího vyjednavače by také palestinská samospráva měla převzít kontrolu na hraničním přechodem Rafah. Podle dohody budou na provoz v Rafáhu dohlížet evropští pozorovatelé.Otevření přechodu bude znamenat velkou úlevu pro dva milióny obyvatel pásma, kteří kvůli izraelské a egyptské blokádě hranice nemohli volně cestovat.

Mají se také zahájit jednání o zformování palestinské vlády národní jednoty. Takové pokusy byly i v minulosti, ale rychle padly, stejně jako byly dosud opakovaně neúspěšné i pokusy o dohodu mezi oběma hnutími. Nedokázali ji zprostředkovat Turci, Katařani, Norové či Švýcaři, povedlo se to až nyní Egyptu, podotkl list The Guardian.

Důvodem bylo, že se nejednalo o budoucnosti ozbrojeného křídla Hamásu, které má 25 tisíc členů, ale rozhovory se zaměřily na civilní pracovníky Hamásu v jím kontrolovaných zdravotních službách a právě na otázku klíčového přechodu do Egypta, který je pro Gazu důležitý. Hamás opakovaně říkal, že i když předá kontrolu nad Pásmem Gazy Fatahu, tak své muže neodzbrojí. Abbás nedávno v rozhovoru s egyptskou televizí řekl, že nepřistoupí na to, aby si ozbrojené křídlo Hamásu ponechalo zbraně.

Závěrečný návrh prostuduje Izrael a mezinárodní dárci, kteří podporují palestinskou samosprávu vedenou Abbásem.