Výbuchy v Tartúsu na pobřeží Středozemního moře, který syrská agentura cestovního ruchu minulý týden inzerovala jako idylické místo ideální pro dovolenou, nastaly podle agentury SANA krátce po sobě.

Místo útoku v Tartúsu

Místo útoku v Tartúsu

FOTO: SANA/Handout, Reuters

Po výbuchu nálože v autě se u mostu poblíž vjezdu do města odpálil sebevražedný atentátník ve chvíli, kdy se na místo útoku sjeli záchranáři.

Zahynulo podle údajů z nemocnice 35 lidí a 45 dalších bylo zraněno, uvedla SANA.

ČTĚTE TAKÉ:
Válka ještě neskončila a Sýrie už láká turisty na své pláže

Druhý největší syrský přístav Tartús a okolí je baštou komunity alávitů, z níž pochází i prezident Asad a která je mu oporou. Kromě toho se zde nachází jediná ruská základna při Středozemním moři.

Kouř po výbuších v Tartúsu

Výbuch nálože v autě v Homsu si podle tamního guvernéra vyžádal čtyři mrtvé a deset zraněných. Útok cílil na vojenské kontrolní stanoviště. Nálož byla ukryta v automobilu.

Kromě těchto dvou explozí byly v pondělí ráno hlášeny výbuchy na předměstí hlavního města Damašku, kde zemřel jeden člověk, a ve městě Hasaka na severovýchodě země. V Hasace zabil sebevražedný atentátník na motorce ověšené výbušninami osm civilistů.

Podle agentury Amak, která je napojena na Islámský stát, mířily sebevražedné atentáty na syrské vládní jednotky a kurdské bezpečnostní složky. Agentura zveřejnila i jména některých atentátníků.