„S boží pomocí jsme zahájili třetí fázi operace útoku na centrum Fallúdže. Zapojili se do ní naši hrdinové z protiteroristických jednotek, irácké armády a anbárské policie,“ řekl irácké státní televizi mluvčí irácké armády Jahjá Rasúl. ”Operace má silné krytí ze vzduchu od našich hrdinů z iráckých vzdušných sil a z koalice,” dodal Rasúl.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Během dne se postupujícím iráckým silám podařilo ovládnout několik vesnic a městeček včetně Saklavíje ležící 10 km severozápadně od Fallúdži a tří vsí severně a západně od ní. Naposled dobyly vesnici Nuaimija ležící jižně od Fallúdži. „Síly rychlé reakce tam vyvěsily vlajku nad policejní stanicí,” uvedla televize Al-Irákíja.

Velení irácké armády sice oznámilo, že vojáci již vstoupili do města, ale nic to nepotvrzuje.

Irácké síly vstoupily do Fallúdže

I když irácká armáda tvrdí, že postupuje rychle kupředu, z dostupných informací se stále zdá, že se spíš zastavila u obranného valu Islámského státu před Fallúdžou, uvedl bagdádský zpravodaj BBC Jim Muir.

Elitní protiteroristické jednotky irácké policie před vstupem do Fallúdži.

Elitní protiteroristické jednotky irácké policie před vstupem do Fallúdže.

FOTO: ČTK/AP

Velitelé milicí navíc slíbili, že před bitvou o centrum města ponechají civilistům nějaký čas na útěk. Iráckou armádu v boji podporují šíitské milice Jednotky lidové mobilizace, což vyvolává obavy, že by se na bojišti mohl rozhořet sektářský konflikt.