Džihádisté ze zahraničí podle britského listu s lehkostí opouštějí samozvaný chálífát v Sýrii a zase se do něj vracejí. Někteří byli v Evropě zatčeni, ale mnohem víc se jich dopadení vyhnulo. Jen část se jich do Sýrie vrátila, někteří za měsíc, ostatní do roka.

KOMENTÁŘE DNE:
Limity spolupráce hnutí ANO s KSČM a SPD - Sněmovní vyjednávání analyzuje Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Ondráček a normalizace politického prostředí v republice 

Vedení Islámského státu vydalo v letech 2013 a 2014 stovky povolení k odchodu. Formuláře zmiňují nejen jména džihádistů včetně těch válečnických, datum přihlášení se k IS a datum odjezdu, ale také důvod jejich odjezdu.

Tak například u jednoho francouzského džihádisty připsal jeho velitel neurčitou poznámku, že „má vykonat úkol“.

K povolence pro britského bojovníka označeného jen válečnickým jménem Abú Bakr Irákí je uvedeno, že „má práci“. Tento muž opustil Sýrii v červenci 2014, přičemž v Sýrii nechal svůj britský pas. To znamená, že vycestoval na falešné doklady, a podle britského listu rozhodně není sám.

Daily Telegraph v té souvislosti připomíná, že ze Sýrie přišli téměř všichni teroristé, kteří zabíjeli v Paříži a Bruselu.

Džihádisté však neodcházeli se zvláštním pověřením jen do západní Evropy. Jednomu dovolili cestu do Libye, dalšího pověřil úkolem přímo jeden z nejvyšších velitelů, nedávno zabitý Čečenec Umar Šíšání. [celá zpráva]

Dotyčný směřoval do Turecka, kde Islámský stát v nedávných měsících podnikl několik útoků.