Podle Rahmána se stal ve středu večer zřejmě obětí útoku bezpilotního letounu Američany vedené koalice. U Rakky byl zasažen automobil, ve kterém jel.

KOMENTÁŘE DNE:
 Prezident trestá, dalajlama tleská – Pravomoci a zákonné povinnosti Miloše Zemana analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Rahmán komentoval úspěšnou akci slovy: „Vedení IS je oslabeno, bez infiltrace by nebylo možné povést tyto zabijácké akce.” Podle něj „je jasné, že Rusko a Spojené státy koordinují svůj boj proti IS“.

IS pod tlakem

Tunisan se do Sýrie podle Rahmána přesunul o 24 hodin dříve z Iráku na základě rozkazu abú Bakra Bagdádího, který ho pověřil řízením bojů u Halabu na severu Sýrie. Islámský stát čelí u Halabu silnému tlaku milicí Syrských demokratických sil, které vedou Kurdové a jsou podporovány Američany. Hrozí mu, že bude vytlačen.

„Boje, které jsou urputné poslední čtyři pět dnů, mohou vést k vyhnání IS z oblasti a jeho zatlačení na východ do provincie Rakka,“ dodal Rahmán.

Vysoký představitel Pentagonu řekl tento týden, že Islámský stát prohrává boj proti Američany vedené koalici v Sýrii i v Iráku, i když pokračuje v útocích v cizině.

Podle velitele iráckých protiteroristických jednotek jsou vojáci asi kilometr od centra města Hít, jež leží 130 kilometrů západně od Bagdádu. Dobytí Hítu by odsunulo pozice IS dál na západ k syrské hranici a přerušilo by jeho spojení s městem Sámarra, ležícím východně od Hítu.