Otec Laachraouiho prohlásil, že jeho rodina, která má marocké kořeny, se za jeho čin hluboce stydí. „Už tři roky o něm nevíme,” řekl otec.

Čtěte také
ON-LINE reportáž ze situace v Bruselu po explozích na letišti a v metru
Tohle už je válka, ale nebuďme schovaní, zní z Bruselu
Belgie zná útočníky z letiště. Jde o hledané bratry a komplice Abdeslama
Kdybych ještě kouřil, mohlo být po nás, říká Čech, který těsně unikl explozi v Bruselu
Islámský stát se přihlásil k útokům v Bruselu
Viděli jsme těla bez nohou. Svědci popsali hrůzu po výbuších v Bruselu
Bruselské atentáty ukázaly na slabiny belgických bezpečnostních sil
Už se necítím v bezpečí. Útočník z bruselského letiště nechal v počítači vzkaz
Autorka ikonického snímku z bruselských atentátů: Jako novinářka tohle musím fotit
V bytě bruselských atentátníků našli chemikálie a těžko detekovatelné výbušniny 

Atentátníkův 21letý bratr Mourad je úspěšným sportovcem, vloni skončil stříbrný na šampionátu v taekwon-do v Jižní Koreji. Že není žádným islámským fanatikem, dokazuje i jeho zlatá mediale z loňského zářijového turnaje v Izraeli, kde se utkal mimo jiné s tamním borcem Gilim Chajmovičem.

Mourad Laachraoui v souboji s mongolským reprezentantem Tumenbajarem Molomem na mistrovství světa v Mexiku v roce 2013

Mourad Laachraoui v souboji s mongolským reprezentantem Tumenbajarem Molomem na mistrovství světa v Mexiku v roce 2013

FOTO: Profimedia.cz

„Šokovalo mě to, nevěřil jsem tomu, že to byl můj bratr, ale rodinu si člověk nevybírá,” prohlásil Mourad a dodal, že Najim byl „hodný a chytrý kluk”. Měl prý rád fotbal a četbu.

Velmi dobrý student

"Najim Laachroui byl velmi dobrým studentem," řekla Reuters Veronica Pellegriniová, ředitelka katolické školy Institut de la Sainte Famillie d'Helmet, která se nachází ve městě Schaarbeek, jež je součástí bruselského regionu.

Na škole, kterou Laachraoui navštěvoval, jsou hodiny katolické víry povinné pro všechny žáky nehledě na jejich vyznání. Laachraoui se jich stejně jako ostatní účastnil, potvrdila Pellegriniová.

Laachraoui školu prý navštěvoval šest let. Dokončil ji v roce 2009. "Od té doby jsme o něm ale neslyšeli," řekla Pellegriniová.

Podle francouzských vyšetřovatelů se Laachraouiho DNA našla v domě, v němž loni přechodně bydleli pařížští atentátníci. Podle belgických médií měl technické vzdělání, které mu umožňovalo stát se "hlavním pyrotechnikem" atentátníků.

Po výcviku přišel ze Sýrie spolu s uprchlíky

Do Sýrie odešel Laachraoui v únoru 2013. Po svém návratu do Evropy vystupoval pod falešným jménem Soufiane Kayal. Tak se prokázal i loni v září policii na cestě z Maďarska do Rakouska.

Podle belgických médií se možná právě tehdy vracel ze Sýrie a využil k tomu takzvanou balkánskou stezku, po níž do Evropy přicházely tisíce uprchlíků. Z východu Evropy ho vezl Salah Abdeslam, jediný přeživší přímý účastník listopadových pařížských útoků, kterého před týdnem v pátek zadrželi v Belgii.

V Belgii není běžné, aby muslimové chodili do katolických škol, které jsou podle agentury Reuters považovány za konzervativnější, ale mnohdy i prestižnější než státní školy. Například údajný strůjce pařížských atentátů z 13. listopadu Belgičan Abdelhamid Abaaoud ale rovněž katolickou střední školu navštěvoval.