Bez souhlasu slovenských státních orgánů by se přitom takové zbraně na Blízký východ vůbec neměly dostat.

KOMENTÁŘ DNE:
 Návrat do země nižší kvality - „Dvojí kvalita“ u nás a na Západě skutečně existuje, a nejde jen o potraviny, píše v komentáři Jiří Pehe. Čtěte zde >>
  Nepřátelé civilizace - Nad projevem Donalda Trumpa a tím, jak ho ohodnotila některá levicová média, se pozastavuje Alexander Tomský Čtěte zde >>

Podle informací Denníku N však Slovensko v letech 2013 až 2016 vyvezlo do Saúdské Arábie značné množství zbraní československé a sovětské výroby. Mělo se jednat především o samopal vz. 58, protitankové granátomety RPG-75 a RPG-7 či raketomety BM-21 Grad.

Může jít o zbraně z Česka

Denník N spekuluje, že by mohlo jít o reexport z Česka nebo z Bulharska. Armáda Saúdské Arábie je přitom vybavena západní vojenskou technikou a podobné dodávky nepotřebuje.

Za obchodem se Saúdskou Arábií, který měl dosáhnout hodnoty zhruba 50 miliónů eur (asi 1,3 miliardy korun), podle citovaného listu stojí slovenské firmy Eldon a Kelson.

Obě mají licenci na vývoz zbraní od ministerstva hospodářství a prověrku průmyslové bezpečnosti od Národního bezpečnostního úřadu.