„Bolí to víc než porod,“ popsala 22letá Fatima následky poranění nástrojem, který funguje jako past na zvířata, tedy jako ocelová čelist s trháky.

KOMENTÁŘ DNE:
Co jsou národní zájmy - Postoj politiků vůči přistěhovalcům analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Stalo se to naší noční můrou. Moje sestra byla minulý měsíc takhle krutě potrestána za to, že si nevzala rukavice, které zapomněla doma. Na ruce má stále rány a jizvy,“ cituje server listu The Independent dvaadvacetiletou dívku, která si nepřála zveřejnit své celé jméno.

Trhač není zdaleka jedinou věcí, která obyvatele Mosulu na severu Iráku od začátku okupace v roce 2014 děsí. Pod nadvládou Islámského státu může být kdokoli popraven za sebemenší prohřešek.

S tím, jak Islámský stát začíná přicházet o dobytá území, stejně jako o finanční zdroje (především z ropy), začínají být frustrovaní džihádisté čím dál brutálnější.

Veřejné popravy a bičování jsou podle svědeckých výpovědí v posledních měsících čím dál častější. Nejkrutější jsou údajně radikálové pocházející ze Saúdské Arábie a Libye.

Dodávky elektřiny byly přerušeny už dávno a pohonné hmoty jsou vyhrazeny pro bojovníky Islámského státu. Ve městě navíc v poslední době začínají docházet léky, základní potraviny, a dokonce i voda. Na vině je váznoucí zásobování z Turecka a Sýrie.

„Moje lékárna byla z poloviny prázdná. Utratil jsem všechny své úspory. Minulý rok stačilo na živobytí celé rodiny 500 dolarů (asi 12 300 korun) měsíčně, nyní nestačí ani 1000 dolarů (24 600 korun),“ vzpomíná 26letý farmaceut Ibrahím, který z Mosulu uprchl 16. ledna. Ceny v Mosulu podle něj meziročně vzrostly na pětinásobek.