Podle listu Global Times, který je spojen se stranickým listem Žen min ž´pao, patřila trojice k muslimským vzbouřencům ze skupiny Islámské hnutí východního Turkestánu (ETIM), která bojuje za odtržení čínské ujgurské provincie Sin-ťiang. Na straně Islámského státu podle něj bojuje na 300 čínských muslimů.

Jeden Ujgur byl popraven v září, když se pokusil odjet ze Sýrie do Turecka. „Byl to mladý muž plný ideálů, který nedávno přijel do Turecka. Když proklouzl do Sýrie, byl zklamán z reality panující v Islámském státu,“ řekl listu kurdský představitel. „Chtěl se vrátit do Turecka na univerzitu, ale byl dopaden a zastřelen, když ho udal jeho libyjský průvodce nadřízenému,“ dodal.

„Další dva čínští radikálové byli koncem prosince sťati v Iráku spolu s dalšími jedenácti ze šesti zemí. IS je obvinil ze zrady a z pokusu o útěk,“ dodal kurdský zdroj.

Už loni v červenci uvedl zvláštní čínský vyslanec na Blízkém východě, že Sýrie a Irák se staly výcvikovými tábory teroristů ze Sin-ťiangu. Podle něj se na Blízkém východě tehdy cvičilo na sto muslimských radikálů z Číny. Čínské ministerstvo pro veřejnou bezpečnost uvedlo, že zachytilo 800 lidí, kteří se pokoušeli ilegálně proniknout do Vietnamu, aby byli vycvičeni ve vedení džihádu. Dva Ujguři byli při takovém pokusu zastřeleni.