Společná záchranná akce jemenských a amerických sil se uskutečnila 25. listopadu.

„Bohužel Luke na místě nebyl, i když další rukojmí z jiných zemí tam byla a byla zachráněna,“ uvedla podle BBC mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Bernadette Meehanová.

Podařilo se zachránit šest Jemenců, Saúdského Araba a Etiopana, které Al-Káida věznila v horské jeskyni v odlehlém okresu Hadžr al-Sayar v provincii Hadramaut. Při akci bylo zabito sedm bojovníků teroristické organizace.

Meehanová dodala, kdy se rozhodlo o akci: „Jakmile měla americká vláda spolehlivé zpravodajské informace a operační plán, prezident schválil ministerstvu obrany, aby provedlo operaci s cílem zachránit pana Somerse.“

Mluvčí oznámila, že podrobnosti o akci nesdělí: „Primární obavy o bezpečnost pana Somerse a bezpečnost amerických sil, které provádějí tyto mise, vytváří imperativ nezveřejňovat informace vztahující se k zajetí pana Somerse a pokusu jej zachránit.“

Představitel Al-Káidy na Arabském poloostrově hrozí zabitím amerického rukojmí

Představitel Al-Káidy na Arabském poloostrově hrozí zabitím amerického rukojmí

FOTO: Reuters TV, Reuters

Přestože Meehanová  zdůraznila, že prezident může být hrdý na muže, kteří misi podnikli, je akce dalším neúspěchem při podobných operacích. Už v létě se nepovedlo zachránit muže zadržované Islámským státem.

Hrozba zabitím

Al-Káida na Arabském poloostrově pohrozila, že Somerse zabije poté, co Islámský stát zavraždil od srpna postupně pět západních rukojmí. Hrozbu přineslo nedatované tříminutové video, které se objevilo na internetu ve středu večer.

Představitel Al-Káidy na něm kritizuje zahraniční politiku prezidenta Obamy, která vede k masakrům. Zmiňuje především útoky bezpilotních letadel na islámské radikály v Jemenu a nálety v dalších muslimských zemích. Hrozí také zabitím uneseného Američana, pokud nebudou splněny neupřesněné požadavky.

Na videu je muž ve fialové košili, který říká, že je Somers a byl zadržen před více než rokem. Uvádí, že hledá „jakoukoli pomoc, která by ho dostala z této situace“.

Somers pracoval jako novinář a fotograf pro místní zpravodajskou agenturu. Jeho zprávy přebírala média na celém světě.