„O ideologii mu nejde,” popsal britskému listu The Daily Telegraph muž, který pod Džamálem sloužil, ale pak od bojovníků Islámského státu zběhl.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Trvalo by to celé dny, kdybych měl vyprávět o násilí, jehož jsem byl svědkem,“ uvedl Abú Abdulláh a popsal například vyvraždění rodiny z kmene, který se Islámskému státu postavil na odpor.

Džamál s namířenou pistolí donutil rodiče, aby přihlíželi zabití svých synů. Jeho bojovníci chlapce srovnali do řady podle věku a postupně jim stínali hlavy, které pak pověsili na dveře školy, v níž se rodina skrývala.

Džamál přitom ještě loni ve městě al-Bukamal ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur vedl povstalce podporované Západem v boji proti prezidentovi Bašáru Asadovi.

Džamálovi je jedno, jestli šíří islám. Jde mu jen o to, mít stále větší moc.Abú Abdulláh, bývalý bojovník Islámského státu

Jeho skupina Liwá Alláhu Akbar patřila k organizaci, která se v loňském roce rozštěpila a její část přešla k Islámskému státu. Podle izraelského analytického střediska The Global Research in International Affairs působilo v al-Bukamalu hned šest povstaleckých frakcí.

Když základnu Džamálovy skupiny dobyl Islámský stát a většinu jeho mužů včetně dvou jeho bratrů radikálové povraždili, Džamál se na čas ztratil a pak se objevil v propagandistickém videu extremistů.

Muž, který před válkou údajně obchodoval s drogami a donedávna zasedal ve vojenské radě zaštiťující povstalecké skupiny podporované Západem, je nyní po Čečenci Umarovi Šíšáním druhým nejvyšším velitelem Islámského státu ve východní Sýrii.

Jde mu jen o moc, tvrdí svědek

Zmíněné vyvraždění rodiny z května letošního roku bylo součástí odplaty na 700 mužích a chlapcích z kmene Šaitat, který se Islámskému státu postavil na odpor. Podle Abulláha nezná Džamál slitování, ale víra nebo ideologie v tom stejně jako u mnoha dalších nehrají roli.

„Unášejí a popravují. Strhnou třeba celý dům s ženami a dětmi uvnitř jenom proto, aby dostali jednoho člověka. Spousta jejich místních i zahraničních bojovníků kouří, ale když chytí nějakého civilistu s cigaretou, tak ho zavřou, zbičují a nutí k veřejným pracím,“ popsal Abdulláh.

„Džamálovi je jedno, jestli šíří islám. Jde mu jen o to, mít stále větší moc. Pokud se zrodí nějaká silnější organizace, připojí se k ní. Takových mužů je v Islámském státě mnoho,“ tvrdí Abdulláh.